banner367
banner375

Samsunspor'un puan kaybına hakemler mi sebep oldu? işte yanıtı

Samsunspor'un Başkanı İsmail Uyanık, sezon boyunca hakem hatalarından dolayı 8-10 puan kaybettiklerini söyledi.

Samsunspor'un puan kaybına hakemler mi sebep oldu? işte yanıtı ABONE OL
banner371

Samsunspor Kulübü Başkanı İsmail Uyanık, Genel Menajer Mustafa Aztopal ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Nuri Asan Tesisleri’nde düzenlenen toplantıda ilk olarak Genel Menajer Mustafa Aztopal, sezon başından bu yana takımımızın aleyhine yapılan hakem hatalarını basın mensuplarına sinevizyon ekranında gösterdi.

Sinevizyon eşliğinde hakem hatalarını gösteren Mustafa Aztopal, “Bizim genel tutum ile ilgili sıkıntımız var. Bu hakem hatalarının yüzde 80’i Samsunspor aleyhine oluyorsa burada genel bir tutum var. Burada isim göstermekten ziyade olguya parmak basmak için bunu gündeme getirmek durumunda kaldık. Genel olarak penaltı sayılarına baktığınız zaman rakiplerimizle olan aradaki fark ortaya çıkar. Şampiyonluğa oynayan Samsunspor şu ana kadar 2 penaltı atıyorsa ‘genel tutum ile ilgili bir sıkıntı var’ demektir. Amed Sportif Faaliyetleri maçından sonra bize haksızlık yapıldığını fark ettiğimiz zaman MHK’ye başvurduğumuzda o müsabakanın hakemi 6 hafta görev almadı. Ferhan Kestanlıoğlu’da Kastamonuspor maçından sonra da maç yönetemedi. Ondan sonraki süreci bilemiyorum. Bazı maçlarda bazı hakemler psikolojik olarak etkilenebilirler. Taraftardan etkilenir, futbolculardan etkilenir, camiadan etkilenebilir fakat etkileniyorlarsa bile hepsi aleyhimize etkileniyor” dedi.

Hakemlerin sürekli kendi aleyhlerine hata yapmalarının iyi niyetli olmadığını ifade eden Başkanımız İsmail Uyanık, “Benim hesap vermem gereken yegane kurum, kuruluş, tüzel kişilik Samsunspor sevdalılarıdır. Samsunspor’un başarılarıyla sevinen, başarısızlıklarıyla üzülen o sevdalılara hesap vermek, onları bilgilendirmek için bu toplantıyı yapıyoruz. Çünkü daha önce sezon başında yapılan hataları, bütün maçlarımızı naklen yayınlarında herkesin göz önüne seriyoruz. Hiç kimseden kapalı bir şeyimiz yok. Bütün bu görüntüleri federasyona gönderdiğimizde dönem dönem gözlemcinin de iyi not verdiği zaman MHK bir takım hakem hatalarının farkına varıp bazı hakemlere uzun süre maç vermediği maçlar oluyor. Dolayısıyla bunu kimseyi etkilemek için yapmadık” diye konuştu.

Hakem hatalarından dolayı 8-10 puan kaybettiklerini belirten İsmail Uyanık, “Bizim takımımız ‘her şeyin en iyisini oynadı, futbolcularımız en üst düzeydeydi, hocamız en doğru kararları verdi. Başkan en iyi 
kadroyu kurdu ve hocalarını en iyi zamanda aldı veya değiştirdi’ demek veya dedirtmek için yapmıyoruz. Bir sezon boyunca şampiyonluğu kovalayan bir futbol şehrinin lehine yapılan hataların bu kadar az olduğu, aleyhine yapılan hataların bu kadar çok olduğu yerde ben açıkçası iyi niyetin olduğunu düşünmüyorum. Bugün bunu yapmamın sebebi birileriyle ilgili önlem alıp da hataları şimdiden önünü kesmek adına değil. Biz bunu yaptığımızda hataların önüne geçemedik. Sezon bitiyor, maalesef biz 4 puan geriye düştük. Takımımızın eksikliklerine rağmen hakem hatalarından dolayı 8-10 puan haksız yere puan kaybettik. Bunun iyi niyetle olması mümkün değil. Bir takımın sezon boyunca 2 tane penaltı kullanması, aleyhine çok sayıda penaltı verilmesi, bu kadar hakem hatası olması, bunların iyi niyetli olması mümkün değil” şeklinde konuştu.

Hakem hatalarının sürekli kendilerine yapılmasının iyi niyetli olmadığının altını çizen Uyanık, “Önümüzde 4 maç ve Play-Off’lar var. Keçiörengücü maçından sonra bizim elimizdeki kozu kaybettiğimizi ve 
Keçiörengücü maçına kadar bizim kontrolümüzde olmayan aleyhimize işleyen mekanizmanın o maçla birlikte ve o maçtan sonra aynı hızla bizi tekrar öğütmeye devam edeceğini hissettiğim için üzüntüm ortaya çıktı. Dolayısıyla bütün bunları da yegane yandaşımız, yoldaşımız ve arkamızdaki güç olan, Samsunspor’un sahibi olan sevdalılarla bunu paylaşmak için yapıyorum. Bu mekanizmanın tam olarak ne olduğunu 
bilemiyorum. Birden fazla şeyde olabilir. Derdim bu mekanizmanın arkasında kim olduğunu konuşmak değil. Türk futbolunun son dönemde içine girdiği, içinde bulunduğu şartlar malumunuz. Türk futbolu eskisi kadar nötr, temiz yönetildiğine inanmıyorum. Türk futbolun içerisindeki unsurların merkez otoritenin dışında da birtakım yanlışlar yapabileceği bir gerçeği var. Şu aşamada çok müspet deliller olmadan herhangi bir fikir sahibi olmak ve ‘şudur’ veya ‘budur’ bizim arkamızda dememiz mümkün değil. Sadece klasik Samsunspor’un bu durumundan kim karlı çıkıyor, kim karlı çıktı sorusuna cevap verdiğimiz zaman kısmen bir şeylerin cevabını bulabiliriz ama bu da çok net değil. Bu hakem hatalarının sürekli bizim aleyhimize yapılmasının iyi niyetli olduğuna, tesadüf olduğuna inanmıyorum. Hakemler kötü olabilir, alt lig hakemleri maçımıza gelebilir ama kötü hakem iki tarafa da hata yapar. Sürekli tek tarafa hata olduğu zaman bu hakemin kötülüğünden veya kalitesizliğinden kaynaklandığını düşünmüyorum. Federasyonlara resmi yazışmalarla şikayetlerde bulunduk ama bir değişiklik olmayınca kendi adıma ‘bundan bir şey olmaz’ oluştu. Bu hafta da bu maçtan sonra bir şeyler gönderildi. Bakacağız bu hakemlerle ilgili ne tür yaptırımlar olacak. Bende merak ediyorum” ifadelerini kullandı.

Eyyam yapmayacaklarını ve dik duracaklarını belirten İsmail Uyanık, “Bizim buraya gelmemizden, bu Samsun’daki kalkışmadan veya bugüne kadar ki kurulu düzenin değişmesinden rahatsız olan birileri de olabilir. Çünkü Samsunspor bugün Türk futbolunda gelecek ile ilgili de gerçekleri söyleyebilen yöneticileri olan bir kulüp. Biz doğru bildiğimiz şeyleri söyleyeceğiz. Üst liglere yükseldikçe doğruları savunacağız. Eyyam yapmayacağız, dik duracağız. Türk futbolun içerisindeki bu inanılmaz kötü durumu çok doğalmış gibi kabul edip, onu bu duruma getirenlere methiyeler düzmeyeceğiz. Dolayısıyla birilerinin bizi sevmemesi için çok sebep var. Ama o birilerinin isteği ile bu işler böyle olacaksa, zaten geçmişteki şanlı Samsunspor üretmemiştik. Eyyam ile veya yancılıkla bu işleri yapmamıştık ki şimdi yancılık ve eyyamla başarı arayalım. Koskoca Samsunspor’da olsak sonuçta biz 2’nci ligdeyiz. Gözden ve gönülden ırak. Birileri bizimle bir şekilde uğraşabiliyorlar. Basın mensubundan yöneticisine kadar hakem konuşmaktan utanıyoruz. Ama ortada da bir gerçek var. MHK, Play-Off maçlarına inşallah üst klasman hakemler atarlar” dedi.

Konuşmaların ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan başkanımız İsmail Uyanık, antrenör değişikliğinin şu anda gündemlerinde olmadığını ve tesisleşme konusunda da çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

banner346
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner370

banner344

banner4

banner366