banner341

Samsunspor Başkanı İsmail Uyanık'tan önemli açıklamalar

Nuri Asan Tesisleri’nde düzenlenen basın toplantısına yönetim kurulu üyeleri de katıldı. Bir üst lige çıkamamanın sportif olarak ciddi bir başarısızlık olduğunu belirten Başkanımız İsmail Uyanık, “Geçtiğimiz sene yine burada yaptığımız toplantıdaki amacımız takımımızın itibarını tekrar yükseltmek, ilk defa düştüğü ikinci ligden çıkarmak için kolları sıvamıştık. Sonuçta geldiğimiz nokta ikinci ligden çıkamadık. Sportif bir başarısızlık söz konusu. Sportif olarak ciddi bir başarısızlığımız var” dedi.

Samsunspor Başkanı İsmail Uyanık'tan önemli açıklamalar ABONE OL

Başarısızlığın en büyük nedeninin kendisinin olduğunu belirten İsmail Uyanık, “5 senelik düzen içerisinde kendi kendine yeten, altyapısı kurulmuş olan, yukarıda kalıcı bir takım olmak, 13 senedir yüzü gülmeyen Samsunsporluların tekrar formalarını çıkartıp giymelerini sağlayacak, Samsunsporlu olmaktan mutlu olan, gurur duyan insanları tekrar gururla gezmelerini sağlamak için bu işe girdik. Sonuçta geldiğimiz noktada sportif olarak bir başarısızlık söz konusu. Bu seneki bütün sportif başarısızlığın sebebi İsmail Uyanık’tır. Bunu başka yerde aramaya gerek yoktur. Bugün itibariyle 70 milyona yakın para ödendi. Bunlar genel kurulda da açıklanacak. Geldiğimizde tahtanın kapalı olması, elimizdeki kısıtlı sayıdaki futbolcular, hepsinin alacakları için federasyona başvurmaları vardı. Kayyum tarafından yönetilen öz benliğini yitirmiş bir kulübümüz vardı” diye konuştu.
Sezon başında ve devre arasında teklif götürdükleri futbolcu ve teknik direktörleri açıklayan İsmail Uyanık, “Vizyonumuz, kendimize inancımız ve ekonomik durumumuz çok şükür bütün bunlara konuşabilecek, masaya oturabilecek cesareti bize vermişti ve bizde bunları yaptık” şeklinde konuştu.
Konuşmalarının ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan İsmail Uyanık, Yüksel Yıldırım ile bir sorunun olup olmadığı sorusuna, “Ortaklarımla ilgili bir sorun yok. Bu bir sene içerisinde dönem dönem farklı söylemlerimiz, farklı tarzlarımız var. Fakat ortak sevdamız Samsunspor açısından herkes kendi açısından bir özveri yaptığını düşünerek bugünlere geldik. Cumartesi günü biz bütün sezonu değerlendireceğimiz bir yönetim kurulu toplantısında herkes eteğindeki taşları dökecek. Ben de dökeceğim” diye konuştu.
Taner Taşkın’ın gitme sebebinin Diyarbakır maçından sonra ‘korktu’ kelimesini söylemesi olduğunu belirten İsmail Uyanık, “Taner Taşkın orada olduğu müddetçe maça gelmiyoruz diyen seyircilerimiz bir ayağa kalksın bakalım. Buradan Taner Taşkın’dan hoca olmaz. Başkan bunu niye göndermiyorsun diye yazılar yazan arkadaşlarımız şöyle bir kendilerine baksınlar. Taner Taşkın hocayı tanıdığıma çok mutlu oldum. Çok düzgün ve dürüst bir insan. Bizim beklentimiz yüksekti. Hem iyi futbol oynayan, hem bizi bir üst lige taşıyacak, üst liglere taşıdığı gibi üst liglerde kadronun iskeletini teşkil edecek şahane bir takım olsun ve bu takım aynı zamanda para kazanılacak oyuncuları da ihdiva etsin istedik. Dolayısıyla Taner hoca olayında olayımız böyle oldu. Bana kalsa Taner hocayı hiç gönderme niyetinde değildim. Devamında ara transferde 7 tane oyuncu aldık. Bunlardan 3 tanesini banko oynatmak için aldık. Diğer 4’ü de fırsat. Taner hocamıza tek sitemimiz şu olabilir, Diyarbakır’da yenildikten sonra hocamız bizim Samsunsporluluk ruhuna uymayan bir ‘korku’ kelimesini kullanarak ‘futbolcularımız fiziksel şartlardan korktu’ kelimesini dediği zaman ben bunun bize yapılan haksız bir söylem olduğunu düşünerek içimde bir gönül kırıklığına yol açtı. Taner hoca ile ayrılma nedenimizin yüzde 90’ı odur” şeklinde konuştu.
Şampiyon olamadıkları için bir tek taraftardan özür dileyen İsmail Uyanık, “Şampiyon olacaktık olamadık. Mesele benim yanılmış olmamın kimseye bir faydası yok. Bizim bir üst lige çıkmamız, şampiyon olmamız hepimizin menfaatine, bu şehrin menfaatine. Ben en çok bu takımı ve şehrini seven insanları üzdüğüm için üzgünüm. Bir tek özrü onlardan diliyorum”
Cumartesi günü İstanbul’da Yüksel Yıldırım ile birlikte Samsunspor’un 2018-2019 sezonunu değerlendireceklerini belirten İsmail Uyanık, “Cumartesi günü sezonun değerlendirme toplantısı var. Ortada ciddi emekler var, paralar var. Bu şirketin sahibi olmak ile ilgili belirli kurallar var. Samsunspor gönül bağı ile yürüyen bir şirkettir. Bu gönül bağının da 2 milyon taraftarı vardır. Bende 2 milyondan bir tanesiyim. Bizim Yüksel Yıldırım ile ilgili bir anlaşmazlığımız yok. Bu seneki saha içindeki oyundan memnun değildim. Fakat bizim yanlışımız beklentiyi yüksek tutmakta oldu. 25 tane toplama gelen oyuncuları bir anda en iyi futbolu oynayacağını söylemek ve benim hatam olarak sizleri yanlış yönlendirdim. Ben böyle konuşmamalıydım. Ben bu kadar garantili konuşmamalıydım. Ben böyle garantili konuşunca Samsunspor yönetiminden önemli kişiler de Orduspor maçından sonra ‘takımı umduğumuz gibi bulamadık’ diyorlar. Ama yönetici bunu söylememeli. Piyasa şuanda futbolcularımıza verilen fazla paraları takmış durumda. Menajerlerin spor hukukçuları üzerinden yaptıkları dalaverelerle 5 liralık oyuncuyu 55 liraya mal eden  sistemin hakim olduğu bir Türkiye’de biz varsın ilk senemizde sporcuya 500 lira vereceğimize 750 lira verelim. Bu önemli bir kayıp değil. Sonuçta kendi şirketin ürettiği kaynağı olarak kendi parasını veriyoruz. Bende Samsunspor’da harcanan her paranın yüzde 34’ü kadar borçlanıyorum. Bu 5 sene içerisinde parayı geriye ödeyebilirsem bu 5 senenin sonucunda burada ortak olarak kalacağım. Eğer yapamazsam ortaklığımda kalmayacak. Dolayısıyla bu konudaki en büyük hayali olan, 5 sene sonunda bavulunu alıp çıkmak durumunda olan benim. Biz büyük şirketiz, İsmail Uyanık geldi, Yüksel Yıldırım geldi. Beklentimiz de yüksek. Biran evvel şampiyon olacağız deyip, beklentiyi yükselttiğimiz için sürekli bir memnuniyetsizlik oluştu. Galip gelsek bile ‘iyi oynamadan galip geldik’ Bunların da sorumlusu benim” şeklinde konuştu.
Scout ekibine yapılan eleştirilere anlam veremediğini ifade eden İsmail Uyanık, “Scout ekibine dönem başında inandığım herkesden yardım aldım. Bütün transferleri ben yaptım. Scout ekibi sadece futbol tecrübeleriyle benim önüme fikir getirdiler. Ben kendi ekibimin arkasındayım. Benim ekibimin beni yanıltmasının imkanı yok. Aldığımız oyuncuların bazılarının bizi tek transfer ile aldıkları paraları misli ile Samsunspor’a kazandıracaklarına inanıyorum. İyi şeyleri de kötü şeyleri de beraber yaptık. Samsunspor tarihine böyle güzel hatıralar koymuş bu insanların haksız suçlamalara maruz kalmasına üzülüyorum. Eleştirileri şiddetle kınıyorum. İşin kötüsü yetkili yerdeki bu işe karar verecek olan insanları da devamlı yapılan bombardıman, gereksiz bilgi kirliliği maalesef yönetici seviyesindeki bazı arkadaşlarımızı da etkiliyor. Bütün bunlar yönetim kurulunda da konuşulacak konulardır” dedi.
Yüksel Yıldırım olmasaydı Samsunspor’a gelebilecek ekonomik durumunun olmadığını ifade eden İsmail Uyanık, “Kulüpteki şirketleşme yetkisini ön plandaki insan olarak ben aldım. Yüksel Yıldırım olmasaydı ben asla bu işe geri dönecek ekonomik durumda değildim. Ben zaten 2005’te param bittiği için bıraktım. Döşümüzde Yüksel Yıldırım ile birlikte olduk. Benim düşüncem Yüksel bey bu kadar parasal anlamda tek başına bırakmadan birkaç kişiyi de ekleyerek bu işe girdim. Yüksel bey olmasaydı bu olaya girmezdim. Samsunspor şirketleşmesini yaptı. İtibarını geri aldı. Otoyolda 8’inci vitese takıp gidecek. Cumartesi Samsunspor için büyük gün değil. Bu sene şampiyonluğu kaçırdık. Bir dahaki sene inşallah fazlasıyla oluruz. Temmuz ayında Genk takımı ile anlaşmamız başlıyor. Altyapı hocalarımız eğitim görecek. Bize bir altyapı modeli sunacaklar. Samsunspor burada oyuncu yetiştirecek. 2-3’üncü senelerde takımın yüzde 80-90’ı Samsun’da yetişmiş Samsunsporlu futbolcular teşkil edecek. O zaman bunların ruhu vardı yokdu diye konuşmayacağız. Çok güzel günleri Samsunspor yakın zamanda yaşayacak” şeklinde konuştu.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4