Başkan Akyüz'den seçmen kayıt uyarısı

AK Parti İlkadım İlçe Başkan Vekili Serkan Akyüz, 31 MART 2019 ‘da Yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimine ilişkin Seçmen kaydını değiştiren ve beyan ettiği adreste oturmadığı tespit edilen seçmenlerin oy kullanamayacağını açıkladı.

Başkan Akyüz'den seçmen kayıt uyarısı ABONE OL

31 Mart Yerel seçimlerinde yapılacak muhtarlık seçimleri nedeniyle seçmenlerin kaydının ikamet ettikleri bir adrese taşımalarının anlaşılması üzerine yüksek seçim kurulu (YSK) tarafından yapılan uyarıya ilişkin açıklamalarda bulunan AK Parti İlkadım İlçe Başkan Vekili Serkan Akyüz, "İlkadım da yaşayan seçmenlere seslenerek “seçmen kayıtlarının başka bir adrese taşınmasının doğru olmadığını söyledi. 4-17 OCAK 2019 tarihleri arasında muhtarlık bölgesi askı listeleri güncelleştirilmek üzere askıya çıkarıldı diyen Akyüz ,  “yapılacak tahkikat sonucunda beyan edilen yerleşim yerinde oturmadığı belirlenen seçmenlerin kayıtları dondurulacak bu durumda seçmenler askı süresi içinde gerçek yerleşim yerlerine kayıtlarını aldırmadıkları takdirde önceki yerleşim yerlerinde oy kullanamayacaklar.” İfadelerini kullandı.

OY KULLANMA TEHLİKESİ
Muhtarlık seçimleri için 12 ay yaşadığı ikameti 1 günlüğüne değiştirilmesinin yanlış olduğunu belirten Akyüz , ”Muhtarların özlük haklarının iyileştirilmesi ile muhtarlığa talep arttı. Muhtar adaylarının yakınları ve akrabaları seçimleri etkileyebilmek adına seçmen kayıtlarının değiştiriyor. Seçmen kaydının farklı bir il veya ilçeye yada  aynı ilçe içerisindeki farklı bir mahalleye taşınması asla doğru değil. Seçmenlerimizin gerçek yerleşim yerlerinde kayıtlı olmaları oy kullanma yetkileri bakımından yasal zorunluluktur. YSK nın açıklaması gösteriyor ki kendi ikametgahı dışında farklı beyanda bulunan vatandaşların bu beyanları kabul edilmeyecek. İlkadım da yaşayan tüm seçmenlerimizin bu bağlamda hareket etmesini talep ediyorum.” diyerek sözlerine son verdi. 

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2019, 15:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4