banner341

Cumhurbaşkanı Erdoğan seçimin tekrarlanmasına karar verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Meclis Başkanı İsmet Yılmaz arasındaki görüşme sona erdi. Erdoğan, seçimin yenilenmesine karar verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan seçimin tekrarlanmasına karar verdi ABONE OL

Türkiye seçime gidiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçimlerin yenilenmesi kararı resmi gazetenin mükerrer sayısında yayınlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Meclis Başkanı İsmet Yılmaz'ın görüşmesi sona erdi. Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığı'ndan "Cumhurbaşkanı Erdoğan seçimin yenilenmesine karar verdi" açıklaması yapıldı.

TÜRK SİYASİ TARİHİNDE İLK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; 1982 anayasası ile getirilen 45 günlük süre içinde hükümet kurulamaması hükmü çerçevesinde yetkisini kullanarak seçimin yenilenmesi kararı alan ilk Cumhurbaşkanı oldu. Çok partili siyasi hayat içinde ilk kez bir genel seçim Cumhurbaşkanı kararı ile yenilenecek.

BUNDAN SONRA NE OLACAK

-Yüksek Seçim Kurulu, toplanarak seçim takvimini belirleyecek. Seçim tarihi olarak 1 Kasım planlanıyordu. Kesin tarih YSK tarafından tespit edilecek.

-Erdoğan, bir milletvekiline büyük ihtimalle de AK Parti Genel Başkanı Davutoğlu'na geçici seçim hükümetini kurma görevi verecek.

-Bu hükümet, seçimin yenilenmesine ilişkin kararın yayımının ardından

5 gün içinde kurulacak ve Meclis'te güven oylaması yapılmayacak. Bu durumda en geç cumartesi günü hükümetin kurularak, Bakanlar Kurulu'nun Cumhurbaşkanı'nın onayına sunulması bekleniyor.

-Anayasa gereği bu geçici hükümette Meclis'te temsil edilen bütün partilerin yer alması gerekiyor. Seçim hükümetinde anayasa gereği AK Parti 11, CHP 6, MHP 3 ve HDP 3 sandalyeye sahip olacak. Ancak CHP ve MHP bu hükümete üye vermeyeceğini açıkladı. Bu durumda CHP ve MHP kontenjanlarına bağımsız isimlerden atama yapılacak. CHP ve MHP'den 9 ismin yerine bağımsız isimler atanacak. Adalet, İçişleri ve Ulaştırma bakanlıklarına da bağımsız isimler getirilecek. Böylece 12 bakan bağımsız isimlerden seçilecek. AK Parti 11, HDP ise hükümette üç bakan ile temsil edilecek.

Kaynak: Haberler.com

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2015, 19:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner366