Davutoğlu: O dağlar teröristlerden temizlenecek

Başbakan Davutoğlu, Dağlıca'daki terör saldırısına ilişkin, "O dağlar, o teröristlerden temizlenecek. Bu ülkenin dağları, ovaları, yaylaları, şehirleri teröristlere terk edilmeyecek" dedi.

Davutoğlu: O dağlar teröristlerden temizlenecek ABONE OL

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "24 Temmuz'dan bu yana bütün güvenlik birimlerimize Türkiye'nin neresinde olursa olsun ve hangi şer mihraktan beslenirse beslensin terör örgütlerinin tümüyle tasfiyesi için kuvvetli bir siyasi iradeyle talimat verilmiştir" diye konuştu..

Davutoğlu, Çankaya Köşkü'nde düzenlediği basın toplantısında, Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesindeki terör saldırısında şehit olan askerlere Allah'tan rahmet diledi.

Önemli coğrafyalardaki ülkelerin ve köklü tarihi birikime sahip milletlerin tarihin önemli eşiklerinde ciddi sınamalarla karşı karşıya kaldığını belirten Davutoğlu, Türkiye'nin de son dönemde çevresindeki gelişmelerle göz önünde bulundurarak, bu sınamaların en kapsamlılarından birini yaşadığını söyledi.

Bütün milletin bunun farkına vararak teröre karşı omuz omuza olması gerektiğini ifade eden Davutoğlu, şunları söyledi::

"7 Haziran seçimlerini son derece demokratik bir şekilde yaptıktan ve bu seçimlerin neticesinde milli iradenin tecellisiyle birlikte yeni bir döneme adım atma kararlığını yaşadıktan sonra, ülkemiz bilinçli bir şekilde içeriden ve dışarıdan odakların desteklediği eş zamanlı bir terör saldırısıyla karşı karşıya kalmıştır. Her zaman vurguladığımız gibi, bu terör saldırıları karşısında, ülkemizin birliğini ve beraberliğini koruma kararlılığından hiçbir zaman tereddüt göstermedik. Bu kararlılığı en açık şekilde her zaman eylemlerimiz ve söylemimizde ortaya koyduk."

Başbakan Davutoğlu, bölücü terör örgütünün 7 Haziran seçimlerinin hemen ardından Çözüm Sürecini sona erdirdiğini ve silahlı ayaklanma dönemini başlattığına dair açıklamalarla son dönemde yaşananların ilk sinyallerini verdiğini belirti..

Terör örgütünün, değişik illere gelen şehit cenazelerinde kardeş kavgası sesleri yükselirse memnun olacağına işaret eden Davutoğlu, şunları söyledi:

"Onlar hedeflerine ancak ve ancak Türkiye'nin her yerinde etnik ve mezhep kavgası çıkardıkları zaman ulaşabilirler. Onlara karşı da bizim yapmamız gerek bütün bu kara propagandaya bütün bu mihraplara karşı kardeşliğimizi pekiştirmek, güçlü demokratik bir hukuk devleti içinde yaşayan eşit vatandaşlar olarak omuz omuza vermektir. Kim ne yaparsa yapsın ülkemizin birliği, bekası teminat altındadır ve demokratik hukuk devleti ilkeleri her şartta yaşatılacaktır."

Başbakan Davutoğlu, şehitlere rahmet, ailelerine sabır diledi, vatandaşlara da taziyelerini bildirdi. 

Toplantıya, Başbakan Yardımcıları Yalçın Akdoğan, Tuğrul Türkeş, Cevdet Yılmaz, Numan Kurtulmuş, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Selami Altınok katıldı. (akparti.org.tr)

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2015, 15:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4