Meclis İçtüzük değişikliğini konuşacak!

AK Parti ve MHP'nin hazırlamış olduğu İçtüzük Değişikliği Teklifi 7 Temmuz'da Meclis Başkanı İsmail Kahraman'a sunuldu.

Meclis İçtüzük değişikliğini konuşacak! ABONE OL

12 Temmuz'da toplanan Anayasa Komisyonu teklifi dört partinin ortak kararı ile alt komisyona havale etti. Alt Komisyon 13 Temmuz akşamına kadar çalışmalarını tamamlayacak ve 14 Temmuz'da Anayasa Komisyonu tekrar bir araya gelecek. Peki süreç nasıl ilerleyecek? Ne gibi değişiklikler olacak? Gelişmeleri izleyerek güvenilir ve doğru bilgiyi aktarmaya devam edeceğiz. 

İçtüzük Değişikliği Bizi Neden İlgilendiriyor?
 
İçtüzük NEDİR? 
İçtüzük  yasama organının anayasası olarak bilinir çünkü Meclisin iç çalışma düzeninin nasıl olacağına dair kuralları içerir. Bu kuralları, yine Meclisin kendisi koyar. Genel Kurul ve Komisyonlarda kanunların nasıl yapılacağından, oylamaların şekline; milletvekillerinin yasama dokunulmazlığından, devamsızlık ve izin durumlarına kadar pek çok konu, İçtüzük hükümlerine göre işletilir.

İçtüzük neden önemlidir?
Meclis biz vatandaşların iradesi temsil ediyor. İçtüzük'te bizlerin iradesini temsil eden Meclisin nasıl çalışacağını belirliyor. O yüzden gerçekleşen her bir değişiklik bizleri de yakından etkliliyor.
O yüzden İçtüzük'te gerçekleşen değişiklikler vatandaşlar olarak bizlerin yasama süreçlerine katılıp, katılamayacağımızı, Meclisin, yürütmeyi denetleme işlevini etkin biçimde yerine getirip getiremeyeceğini ve Meclisin çalışırken ne kadar açık ve şeffaf olup olmadığı belirleyecek. 

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2017, 19:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4