Milletvekili Edis'in kararı iki ayda nasıl değişti?

MHP Samsun Milletvekili Hüseyin Edis, "Samsun'un modernleşmesi hepimizin ortak çabasıdır. Bu anlamda hızlı tren olmalı tabi ki. Ancak hızlı tren tek başına yetmez" dedi. Edis, 9 Haziran'da yaptığı açıklamada ise hızlı trene karşı olduğunu açıklamıştı.

Milletvekili Edis'in kararı iki ayda nasıl değişti?

 

Milliyetçi Hareket Partisi Samsun Milletvekili Hüseyin Edis, Samsun'da hızlı tren konusunda verilen uğraşların takipçisi olduğunu ifade ederek  "Hızlı treni kim istemez. Samsun'un çağdaş, modern bir şehir olması hepimizin ortak gayreti" dedi.

9 Haziran'da hızlı trenle ilgili yaptığı açıklamada ise, “Ben hızlı trenin yapılmasına karşıyım. Çünkü bizim üreticimizin yükünü hızlı taşıyacak bir demiryoluna ihtiyacımız var" diyerek, önceliklerinin Samsun Ankara arasında doğrudan yük treni hattı yapılması olduğunu ifade etmişti.

Milletvekili Edis, hızlı tren projesi ile ilgili bugün yaptığı açıklamada ise şu ifadelere yer verdi: "İnsanları amaçsız bir şekilde bir yerden bir yere taşımak ne kadar mantıklı. Öncelikle bu hizmetten tüm vatandaşlarımızın yararlanabileceği ekonomik bir güç oluşturmak şart. 6.5 milyar liraya mal olacağı belirlenen hızlı tren projesine mutlaka bir miktar daha bütçe ilave edilerek yük taşıma hattı da ilave edilmeli" şeklinde konuştu.

Parası olanın zaten uçak kullanarak istediği yere 1 saat gibi kısa bir sürede ulaşabildiğini kaydeden Edis,  açıklamasına şu ifadelerle devam etti:

"Bafra-Çarşamba Ovası gibi tarımda verimliliğin üst seviyede olduğu iki arazide üretilen ürünler üreticinin elinde kalıyor. Navlun giderleri yüzünden üretici ürününü satamıyor, geniş bir pazar ağı oluşturamıyor. Yani vatandaş üretiyor ancak ürününü satabileceği pazar alanı bulmakta, pazar alanı bulduğunda da ürününü oraya taşımakta maddi sıkıntı yaşıyor.

Mademki biz hızlı tren istiyoruz burada amacımız öncelikle ekonomik kalkınmaya destek olmak olmalı. Dünyaya bakın. Bir çok ülkede belli bir miktarın üzerinde yükü kargoyla taşıyamazsınız. Birini taşırken bir amacı olması lazım. Madem ki bunu yapıyoruz altı bucuk milyara bunu yapıyorsak, iki milyar daha koyup 5-10 metre ötesine bir çift yön daha yaparak hızlı yük taşımacılığını yapılabilir. Bu proje böyle düşünülmeli bence. O zaman Bafra'daki karpuz da Çarşamba'daki şeftali tarlada kalmaz. Biz de Ankara'da kavunu 3 lira yerine 1 liraya yeriz. Köylü de ürününü 10 kuruşa değil 50 kuruşa satmış olur. Dolayısıyla hem üretici kazanacak hem tüketici kazanacak. Hızlı tren yapılırken bunun da düşünülmesi lazım" değerlendirmelerinde bulundu.

Kaynak: Haberexen

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2015, 12:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4