Sosyal medyanın yönettikleri!

Biz mi sosyal medyayı yönetiyoruz, sosyal medya mı bizi yönetiyor belli değil.
Bunu her geçen gün yapılan algı operasyonları ile anlıyoruz aslında. 
Sosyal medyanın gücü insanların duygusunu, düşüncelerini, söylemlerini, eylemlerini her yönden etkiliyor, etkinin tepkisine de sessiz kalmayanlar araştırma bile yapmadan o yanlış bilginin etrafında kendi söylemlerini de oluşturunca ortaya aklı hayale gelmeyen paylaşımlar ortaya çıkıyor.
Bu etkilemişim size dokunmadığı sürece hiç bir sorun yok hatta sizde buna bazen alet olabiliyorsunuz. 
Fakat size dokunduğu zaman anlıyorsunuz ki ortada bir yanlış var fakat siz bu yanlıştır doğru budur diye istediğiniz kadar bağırsanız da fayda etmiyor.
Artık o etiket size yapışmıştır. Elinize yapışmış bir kağıt parçası gibi elinizi istediğiniz kadar sallayın bırakmaz.
Evet siz bunlara ister trol hesaplar deyin isterseniz yurt dışı bağlantılı birileri, bu işlerin üzerinden ortalığı karıştırmak için çok güzel kullanıyorlar.
Bunun bir örneğini de dün yaşadık.
        "Samsun Valiliği, Samsun İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, salgının seyrinde dünyada ve ülkemizde yaşanan gelişmelerle ilgili olarak Sağlık Bakanlığı’nca getirilen yeni teklifleri içeren İçişleri Bakanlığı genelgesi doğrultusunda toplanmış ve belirtilen yeni tedbirlerin 15 Kasım 2021 Pazartesi gününden itibaren geçerli olmak üzere ilimiz genelinde uygulanmasına karar vermiştir." 
konulu bir genelge yayınladı genelge aslında bazı ülkelerden ilimize gelen misafirlerin uyması gereken kurallar vardı. PCR, Aşı Karantina gibi. 
Fakat bazı haber kanalları bu açıklamayı, "Aşı olmayanlar Samsun'a alınmayacak", "Samsun Valiliği'nden aşı zorunluğu" gibi yayın yapınca ortalık bir anda karıştı.
Konu öyle bir yerlere gittiki ya da öyle bir yere taşındaki yorumları okuyunca şaştım kaldım. 

Haberin içeriğini bildiğim için yorumlara yok artık bu kadarda olmazki dedim.

Hatta daha sonra Samsun Valiliği'nin yaptığı açıklamayı haber sitemize girmeden sosyal medya hesabımızdan retwet yaptım. 
Bu yorumları buradan yazıpta o kendini bilmeyen bazı insanların değirmenine su çekmeye gerek yok.
Ama twitter dan #HaddinibilSamsunValiliği hashtagını arayıp bakabilir ve ne demek istediğimi anlayabilirsiniz.
İnanın el insaf diyorum. Bu paylaşımları yapanlar neden birilerinin yanlışına çanak tutuyorlar. 
Bir açıklama var ise bunun doğruluğunu yada yanlışlığının araştırması neden yapılmıyor.
Eğer bir yanlış varsa kişinin hakkıdır tepki gösterebilir, fakat öyle birilerinin ekmeğine yağ sürerek değil, hele de şu dönemlerde çok dikkat etmek gerekiyor.
Dediğim gibi insanın başına gelmeyince anlamaz. İnşallah böyle bir durum ile de karşı karşıya kalmazsanız. İnanın insanın kendini savunmasının ne kadar zor olduğunu böyle algı operasyonlarında daha iyi görüyorsunuz.
Bu özellikle kurumlar olunca daha farklı oluyor. Doğruyu yaymak için yaptığınız paylaşımın, paylaşım azlığını görünce "aidiyette kalmamış artık" diye de içlenebilirsiniz.
Demek istediğimi anlalayan anladı sanırım. 
Kalın sağlıcakla.

 

YORUM EKLE

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344