Başpehlivan Kara Ödülünü Demokrası Şehitlerine Adadı

Bu sene 655.si düzenlenen Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde Mehmet Yeşil Yeşil'i finalde deviren Recep Kara başpehlivan oldu. Ayrıca Kırkpınar tarihinde bir ilk yaşanarak Baş'a güreşen pehlivanlar hain darbe girişimine tepki gösterdi. Başpehlivan Kara ödülünü demokrasi şehitleri için aldığını açıkladı.

Başpehlivan Kara Ödülünü Demokrası Şehitlerine Adadı ABONE OL

 

Dünyanın en eski spor organizasyonlarından biri olan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin bu sene 655.si düzenlendi. Bu yıl  bin 969 güreşçi ile rekor seviyede katılımın yaşandığı Kırkpınar'da güreşçiler performanslarıyla adeta gelen seyirciyi büyüledi. Seyirciler son yılların en iyi Kırkpınar'ını izlediklerini ifade ederken özellikle Başpehlivanların maçları büyük ilgi gördü. İlk 16'ya kalan Başpehlivanlar birbirleriyle yaptıkları mücadelede çok zorlandı.

Müsabakayı Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Milletvekilleri, Edirne Valisi Günay Özdemir, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Güreş Ağası Seyfettin Selim de izledi.

ALTIN PUAN'A KADAR YENEN OLMADI

Recep Kara'nın 2009 yılında altın kemerin ebedi sahibi olmak için çıktığı er meydanında, güreşseverlerin tabiriyle bir anlamda "kemerini yakan" Mehmet Yeşil Yeşil ile çıktığı rövanş anlamını taşıyan müsabakanın ilk dakikaları pehlivanların birbirlerini tartmasıyla geçti.

Mehmet Yeşil Yeşil'in iç kasnak denemeleriyle Recep Kara'ya göre daha aktif olduğu güreşte normal sürede bir üstünlük gerçekleşmedi. Kurallar gereği geçilen 5 dakikalık puanlama bölümünden de sonuç çıkmayınca, puan alan pehlivanın kazandığı "altın puan" bölümüyle müsabakaya devam edildi.

BAŞPEHLİVAN RECEP KARA

Mehmet Yeşil Yeşil'in iç kazıktan çekmeler ve tek dalmalarına Recep Kara boyundurukla cevap verdi. Çift kol kasnak oyunuyla rakibini müsabakanın 61. dakikasında kendine çeken Recep Kara, Mehmet Yeşil Yeşil'i yenerek 655. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri başpehlivanı oldu.  Ordulu pehlivan, 2004, 2007 ve 2008 yıllarının ardından dördüncü kez Kırkpınar Başpehlivanı unvanını kazandı.

BAKAN KILIÇ MÜJDEYİ VERDİ

Kırkpınar'ın son gününde pehlivanların maçına izlemeye gelen Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç maçları izlerken yerinde duramadı. Bakan Kılıç Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı ile de özel bir görüşme yaptı. Görüşmelerin ardından daha sonra Bakan Kılıç Kırkpınar'a yakışır yeni bir saha yapılacağının da müjdesini verdi.

OKULU&GÜRBÜZ MAÇI NEFESLERİ KESTİ

Turnuvada en heyecanlı maçlarından biri de geçen yılın Kırkpınar Başpehlivanı Orhan Okulu ile 2011 ve 2012 yıllarının Başpehlivanlığı'nı yapmış ve 2013 yılındaki Başpehlivanlık güreşinde dopingli çıkması nedeniyle 2 yıl güreşlerden men kalma cezası verilmiş Ali Gürbüz arasında oldu. Önce normal sürede yapılan maçta daha sonra puanlama sürecine girildi. Puanlama sürecinde birbirine üstün gelemeyen iki pehlivan 'Altın Puan'a geçtiler. Yaklaşık 2 saat süren maçta Ali Gürbüz atak yaparak Okulu'yu önce bohçaladıktan sonra Künde'yi vurarak Okulu'nun sırtını yere serdi.

BAŞPEHLİVAN ÖDÜLÜNÜ DEMOKRASİ ŞEHİTLERİNE ADADI

Öte yandan Kırkpınar'da ilk defa Başpehlivanlar 15 Temmuz'da yapılan hain saldırıyı kınadı. Başpehlivan Recep Kara Kırkpınar Başpehlivanlığı ödülünü demokrasi şehitleri için aldığını açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2016, 07:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4