Dünya Taekwondo Federasyonundan (WT) Önemli Kararlar

WT Yönetim Kurulu Toplantısı, Dr. Chungwon Choue başkanlığında video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

Dünya Taekwondo Federasyonundan (WT) Önemli Kararlar

Toplantıya, WT Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Taekwondo Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Metin Şahin ile Federasyon Dış İlişkiler Sorumlusu ve WT Denetçisi Ali Sağırkaya katıldı. Toplantıda uluslararası faaliyetlerle ilgili önemli kararlar alındı. 

Toplantıya, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach da katıldı. Bach, Koronavirüs pandemisinin başlamasının ardından ilk kez uluslararası bir federasyonun toplantısına katıldığını altını çizerek, sporcu sağlığını ön planda tutan çalışmaları ön planda tutan çalışmaları nedeniyle WT’yi kutladı. 

WT Yönetim Kurulu Toplantısı’nda Koronvirüs pandemisi nedeniyle önemli uluslararası faaliyetlerle ilgili iptal ve erteleme kararları çıkarken, bazı faaliyetlerin ev sahibi ülkeleri de belirlendi. Alınan kararlar şu şekilde:
1-2020 yılında yapılması gereken büyükler kategorisindeki kıta şampiyonalarının 2021 Mayıs ayı sonuna kadar yapılmasına izin verildi. Sporcuların kıta şampiyonalarında elde edecekleri puanlar olimpiyat oyunları için önem arz ediyor.

2-2021 yılı Mayıs ayında Çin’in Wuxi kentinde yapılması planlanan Dünya Büyükler Taekwondo Şampiyonası’nın aynı yerde Eylül ayı içine yapılması kararı alındı. 

3-2020 yılı içinde yapılması planlanan Dünya Poomsae Şampiyonası iptal edildi. Bir sonraki dünya şampiyonasının 2022 yılında yapılması kararlaştırıldı.

4-Olimpiyat Oyunları ve Büyükler Dünya Taekwondo Şampiyonası’nın gerçekleştirilecek olması nedeniyle 2021 yılındaki tüm Grand Prix organizasyonları iptal edildi.

5-2021 Büyükler Dünya Taekwondo Şampiyonası sırasında yapılacak olan Uluslararası Taekwondo Sempozyumu yerine tüm spor branşlarının davet edilmesi ile bir barış forumu düzenlenecek.

6- Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da 2020 Ekim ayı içerisinde düzenlenmesi planlanan Dünya Gençler Taekwondo Şampiyonası ile ilgili karar 15 Ağustos tarihinde açıklanacak.

7-2020 Grand Slam Final Müsabakası, daha önce planlandığı gibi Aralık ayı içerisinde Çin’in Wuxi kentinde düzenlenecek.

8-Toplantıda ayrıca 2021 Dünya Yıldızlar Taekwondo Şampiyonası’na Bulgaristan’ın Sofya, 2022 Dünya Gençler Taekwondo Şampiyonası ve Gençlik Olimpiyat Oyunları Elemeleri’ne Senegal’in Dakar, 2022 Dünya Poomsae Şampiyonası’na ise Güney Kore’nin Gouyang kentinin ev sahipliği yapmasına karar verildi. 2022 Grand Prix Müsabakalarına ise sırasıyla Singapur, İngiltere ve Ürdün ev sahipliği yapacak.

BAŞKAN ŞAHİN: “SPORCU SAĞLIĞINI GÖZETTİK”
Türkiye Taekwondo Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Metin Şahin, kararları alırken spor sağlığını ön planda tuttuklarını söyledi. Başkan Şahin, “Dünyamız zorlu ve sıkça şahit olmadığı zorlu bir süreçten geçiyor. Bu süreçten spor da büyük oranda etkilendi. Koronavirüs pandemisi ve olimpiyat oyunlarının 1 yıl ertelenmesi sonucunda faaliyet takvimimizi yeniden düzenlememiz gerekti. Kararları alırken sporcu sağlığı ön planda tutuldu. Alınan kararların hayırlı olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344