KOAH önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır

Büyük Anadolu Hastaneleri İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı Uzm.Dr. Hayrullah Öztürk, "KOAH ((Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) erken teşhis ile önlenebilir bir hastalıktır. Erken dönemde belirtiler önemsenmeli ve mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır." dedi.

KOAH önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır

KOAH tanısının erken konulduğu takdirde tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu belirten Büyük Anadolu Hastaneleri İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı Uzm.Dr. Hayrullah Öztürk, "Farkındalık oluşturmak adına çevrenizde KOAH olabileceğini düşündüğünüz kişileri mutlaka uyarmalı ve kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurmasını sağlamalısınız" dedi.

KOAH BELİRTİLERİ        
Belirtileri hisseden bazı kişilerin yaşadıkları belirtileri çok dikkate almadıkları için tedavi için geç kalındığını belirten Öztürk, "KOAH dünyada ve ülkemizde önemli bir sağlık sorunu arasında yer almaktadır. KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) zararlı partikül ve gazlara belirgin maruziyet sonucu hava yollarında ve alveollerde gelişen anomalilere bağlı solunumsal semptomlar ve hava akımı kısıtlanması ile meydana gelir. KOAH genellikle orta-ileri yaşta grubunda görülür ve yavaş ilerleyen bir hastalıktır. Her kişi için farklı olabilir, ancak yaygın belirtileri; sık sık öksürük, balgam çıkarma, nefes darlığıdır.

İHMAL ETMEYİN
Ayrıca bunun yanında ateş ve kas ağrısı yaşayanların vakit kaybetmeden bir sağlık kurumuna başvurmaları gerekiyor.
Özellikle Kış aylarında, solunum yolu enfeksiyonlarının artması ile KOAH’ın daha arttığı görülmektedir. Buna etken olarakta kapalı ortamlarda ve sigara içilen yerlerde bulunmak zorunda kalanları daha da fazla etkilemektedir. KOAH sigara içmeyenlerde bile sigara dumanı olan ortamlarda duran kişiler içinde çok tehlikeli bir hal alabiliyor.
Koronavirüsün akciğerleri hedef almasından dolayı KOAH hastalarını en riskli grup içinde yer almakta ve hastalar için çok tehlike oluşturmaktadır. Bu hastalar için en önemli korunma yöntemi hastalığa yakalanmamak. Bunun için evde kalmaya, maske takmaya ve el hijyenine uymaları büyük önem taşımaktadır." diyerek sözlerine son verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344