Facebook Yenilendi, Yeni Güncelleme ile Sayfa Tasarımı Değişti

Facebook'ta aldatıcı reklamların artık yer almayacağını belirten Zuckerberg, yapılan yeni güncelleme ile Facebook sayfa tasarımının daha sade olduğunu duyurdu.

ABONE OL

Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg, haftalar öncesinde Facebook'ta değişikliğe gidileceğinin sinyalini vermişti. Facebook'ta aldatıcı reklamların artık yer almayacağını belirten Zuckerberg, yapılan yeni güncelleme ile Facebook sayfa tasarımının daha sade olduğunu duyurdu. Yapılan yeni güncellemede Facebook karanlık mod dikkat çeken özellikler arasında yer aldı.

Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg, yakın bir zaman içinde sitenin "daha az reklam, haber ve tanıtım içerecek şekilde" önemli bir değişim geçireceğini açıklamıştı. Facebook artık yeni tasarımına geçmiş oldu. Zuckerberg bu tür içerikler yerine, ön sayfada daha fazla, "aile ve arkadaş kaynaklı" içerik ve paylaşımların görüneceğini söyledi. Teknoloji devi, kullanıcı odaklı bu değişimden birçok kurumun "takipçilerle etkileşim anlamında" etkileceğini de doğruladı.

Konu ile ilgili Facebook sayfasından bir paylaşımda bulunan Zuckerberg şunları kaydetti:

"Kullanıcılardan, genel içeriklerin yani reklam, haber ve tanıtımların, haber kaynağı sayfasındaki özel paylaşımları görünmez yaptığı yönünde bildirimler aldık. Verdiğimiz hizmetin yalnızca eğlence amaçlı olmaması aynı zamanda insanların mutluluğuna odaklı olmasının sorumluluğunu hissediyoruz. Pasif bir şekilde makale okumak ya da video izlemek, her ne kadar aydınlatıcı ve eğlendirici olsalar da, kişi için iyi olmayabilir. Bu nedenle Facebook'u nasıl kurguladığımız konusunda önemli bir değişikliğe gidiyoruz"

FACEBOOK TASARIMI YENİLENDİ
Zuckerberg, uygulamaya konulan değişimle, "insanların sitede zaman geçirme süresinin azalacağını ama bu zamanın kalitesinin artacağını düşündüğünü" de açıkladı. 33 yaşındaki Zuckerberg, 2018 yılına ilişkin hedefini açıkladığı paylaşımda "Facebook'taki sorunları çözmek" istediğini belirtmişti. Zuckerberg, Facebook topluluğunu, ulus devletlerin müdahelelerinden korumak için çalışacağını da söylemişti.

Uzmanlar aralarında Rusya'nın da bulunduğu bazı ülkelerin sosyal medyadaki içerikleri çıkarları doğrultusunda yönlendirdiği analizini yapıyor.

HABER KAYNAĞI SADE VE AZ REKLAMLI
Harvard Üniversitesi'nden Laura Hazard Owen, "Bunun büyük bir değişim olduğu kesin" dedi. Owen, değişimin haber organizasyonlarını ve yayıncıları ciddi şekilde etkileyeceğini belirterek, "Haber kaynağı sayfasında daha az haber göreceğiz" şeklinde konuştu.

Değiştirilen algoritmanın çeşitli gruplarda öne çıkan ve çok yorum yapılan paylaşımları öne çıkarabileceği de yorumladı.

BBC'nin Kuzey Amerika teknoloji muhabiri Dave Lee ise, Zuckerberg'in uzun zamandır uyguladığı "değişimin amacı etkileşimi artırmak olmalıdır" inancından vazgeçtiği yorumunu yaptı. Lee, sahte haber skandalları ve "tık tuzağı" içeriklerin öne çıktığı ile 2017 yılında, Zuckerberg'in "her etkileşimin iyi etkileşim olmadığını" anladığını da değerlendirdi.

YENİ ÖZELLİKLER
Yeni arayüzde ekranın üst kısmına navigasyon menüsü bulunuyor. Sağ ve sol taraflarda da dikey kenarlara yeni çubuklar eklenmiş. Bu sayede kullanıcılar ihtiyaç duydukları sayfada daha rahat bir şekilde gezinebilecek.

FACEBOOK KARANLIK MOD
Facebook'un en önemli tasarım yeniliklerinden biri Karanlık Mod ile geliyor. Son dönemlerin modası olan karanlık mod furyasına Facebook'ta ortak oldu. Karanlık mod özellikle gece kullanıcılarını bir hayli memnun edecek gibi görünüyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Katia norman
Katia norman - 3 ay Önce

Ciplak resimlerim

SIRADAKİ HABER

banner4