banner341

Gözlemevinde gençlere astronomi eğitimi verilecek

Ordu'da "Astro Cumali" olarak bilinen Cumaittin Turap tarafından kurulan gözlemevi, gençlerin hizmetine açılacak

 Gözlemevinde gençlere astronomi eğitimi verilecek ABONE OL

Yaklaşık 12 yıl önce yapılan ancak ilgisizlik nedeniyle bir süredir kapalı bulunan gözlemevinin gençlerin kullanımına açılması için Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Turap arasında protokol imzalandı. 

Ordu Gençlik Merkezinde düzenlenen protokol imza töreninde konuşan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Genç, Ulubey ilçesinde gençler için faydalı olabilecek bir hazine yattığını söyledi.

Genç, gözlemevinin sahibi Cumaaittin Turap'ı ziyaret ederek, bu merkezde gençlere eğitim vermesini istediklerini belirterek, "Kendisi de sağolsun, teklifimizi kabul etti ve bu haftadan itibaren her hafta sonu gençlerimizin ulaşımlarını da sağlayarak astronomi eğitimi almalarına olanak sağlayacağız. Gençlerimiz için hayırlı olsun." dedi.

Cumaaittin Turap ise Ordulu olduğunu ve merak duyduğu astronomi alanında memleketine yatırım yaptığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Gençlerden böyle bir istek gelmesi beni memnun etti. Gözlemevimiz herkese açık, Ordu Üniversitemiz ve Milli Eğitimden de gençlerin gelmesini arzu ediyorum. Talebin artması halinde daha büyük teleskopların getirilmesini sağlayabilirim. Gözlemevimiz ayrıca NASA verilerine de bağlanabiliyor. Çok özel bir merkez, büyük emekler harcadık. Gençlerin merkezi kullanmalarına vesile olacak bu protokol hayırlı olsun."

Yaklaşık 1 milyon liraya kurduğu gözlemevini daha önce satmaya ve devretmeye bile karar verdiğini anlatan Turap, "Büyük emeklerle açtığımız bu gözlemevi maalesef ilgisizlik nedeniyle atıl durumda kalmıştı. Bugün yeniden buraya ilginin artması beni son derece mutlu etti. Bu konuda emeği geçenlere teşekkür ediyorum." diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2018, 18:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4