Metaverse dijital ayak izi kişisel veriler! Serap Günal kimdir?

Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, bu yeni sanal dünyada bireysel kullanıcıları ve şirketleri veri gizliliği konusunda uyarıyor.

Metaverse dijital ayak izi kişisel veriler! Serap Günal kimdir?

Somutlaştırılmış birçok dijital paralel evreni içerisinde barındıran metaverse’te kişisel verilerin geleceği tartışılıyor. Gittikçe popülerleşmeye başlayan ve geleceği şekillendiren metaverse’teki dijital ayak izi arttıkça kullanıcıların siber saldırılara daha açık hale geleceğini vurgulayan Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, bu yeni sanal dünyada bireysel kullanıcıları ve şirketleri veri gizliliği konusunda uyarıyor.  
Metaverse kavramı, kullanıcıların gerçek hayattaki birçok aktiviteyi deneyimlemesine olanak sağlayan somutlaştırılmış paralel dijital evrenleri tanımlıyor. Özellikle Facebook’un Meta ismiyle yeniden markalanması ve geçtiğimiz aylarda düzenlenen lansmanı ile metaverse kavramı, adından sıkça söz ettiriyor. Mevcut dünya nüfusunun 2,9 milyarının aktif Facebook kullanıcısı olduğu ve 3,51 milyar insanın her ay Meta’nın WhatsApp, Instagram vb. alt markalarından en az birini kullandığı göz önünde bulundurulduğunda bu yeni marka dönüşümü ve paralel bir evrene geçişi, kullanıcı verileri açısından soru işaretlerini barındırıyor. Metaverse şirketlerinin ürün ve hizmetlerini kullanıcı beklentilerine göre geliştirme, reklam ve kullanıcı takibi için giyilebilir teknolojiler, mikrofonlar, kameralar, kalp ve solunum monitörleri ile kullanıcı etkileşimleri gibi birden fazla kanal aracılığıyla daha önce görülmemiş biçimlerde veriler toplayabilecekleri bekleniyor. Metaverse’teki dijital ayak izi arttıkça kullanıcıların siber saldırılara daha açık hale geleceğini vurgulayan Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, kullanıcıların dikkat etmesi gereken noktaları paylaşıyor.


Nabız ve Beyin Dalgaları Verileri Bile Analiz Edilebilir
Metaverse ile ilgili teknolojilerin devamlı gelişmesiyle birlikte faydalarının yanı sıra daha fazla sorunun ortaya çıkacağı da öngörülüyor. Günümüz internet teknolojilerinde bile hala en çok endişe duyulan ve risk oluşturan konuların başında kullanıcı verilerinin gizliliği geliyor. Ancak metaverse ile karşılaştırıldığında internette işlenen veri ve bilgi miktarı gerçekten küçük kalıyor. Kullanıcıların alternatif sanal evrende avatarlarını kişiselleştirirken para harcadıklarında ya da sosyalleşmek için iletişime geçtiklerinde veriler üreteceklerini belirten Serap Günal, bu tür yollarla metaverse’teki dijital ayak izlerinin artmasıyla şirketlerin, kullanıcılara daha sürükleyici bir deneyim yaşatabilmek için nabız, kalp atışı ve beyin dalgaları gibi olağanüstü gibi görünen verileri dahi işlemeye başlayacaklarını aktarıyor. Günal, bu tür verilerin sızdırıldığında ya da kötüye kullanıldığında büyük olasılıkla kullanıcının kimliğini ve gerçek dünyadaki yaşamını riske atan bir durumla karşı karşıya kalınacağına dikkat çekiyor.
Şirketlerin İtibarı İçin Daha Zedeleyici 
İnternet inovasyonunun üçüncü dalgası yani Web 3.0 olarak adlandırılan metaverse, şimdiye kadarki diğer tüm platformlardan daha fazla kişisel veriye ulaşabilir olacak. Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, bu yeni deneyimin şu an kullanımda olan dijital dünyadan daha kapsayıcı olmasıyla hem şirketleri hem de bireyleri finansal açıdan tehdit etmesinin yanında itibarları için de daha zararlı olabileceğini paylaşıyor. Günal, “Metaverse'teki veri gizliliği ve insan hakları sorunlarına yönelik kendi politikalarını ve tutumlarını düşünmeye başlamak şirketlerin kendi sorumluluğunda olmalı. Şirketler, metaverse’ün potansiyelinden maksimum seviyede faydalanırken verilerini koruma çalışmalarını şimdiden planlamaya başlamalıdır.” açıklamalarıyla şirketleri veri gizliliği konusunda uyarıyor.

Serap Günal kimdir?
İlk ve orta öğrenimini Uşak’ta Uşak Anadolu Lisesi’ni bitirerek tamamlayan Serap Günal, İTÜ Makine Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümünü bitirdi. İş hayatına 1996 yılında Sun Tekstil Kalite Sorumlusu olarak başladıktan sonra, bir süre Yalteks Yalıtım Malzemeleri firmasında Toplam Kalite Sorumlusu olarak çalıştı. Bu iş deneyiminden sonra ise kariyerini sürdüreceği bilişim sektörüne 2000 yılında 64K Bilgisayar ve Reklamcılık Ltd. Şti.’de Genel Müdür olarak başladı. Bu firmadaki görevinde veri kurtarma alanındaki çalışmalarının yanı sıra antivirüs programları alanında ses getiren projelere imza attı. 2006 yılında ise bugün sektörün öncü ve lider firması Veri Kurtarma Hizmetleri’nin kurucu ortağı oldu.  Bu görevinin yanı sıra 2009 yılından itibaren de Veri Kurtarma Hizmetleri Ltd.’nin Genel Müdürlüğü ve yine kurucu ortağı olduğu Siberasist A.Ş.’nin Genel Müdürlüğü görevlerini başarıyla sürdürmektedir. İş hayatındaki başarısının yanı sıra, sürekli öğrenim ve gelişime önem veren Serap Günal, başta Acelab ve Seagate gibi sektörün küresel firmalarının düzenlemiş olduğu, bu alanda yurt içi ve yurt dışı birçok eğitime katılmıştır.  Evli ve iki çocuk annesi Serap Günal bilişim firmalarına, son kullanıcılara ülke çapında eğitimler vermektedir.

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2022, 17:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344