Spoiler anlamı, Spoiler ne demek, Spoiler nedir?

Bir eserin konusu veya detayları hakkında bilgi veren; eser okunmadan, dinlenmeden veya izlenmeden önce öğrenilmesi durumunda alıcının eser ile ilgili düşüncelerini veya alacağı hazzı etkileyebilecek açıklama veya ipucu yani ingilizce adıyla Spoiler denir.

Spoiler anlamı, Spoiler ne demek, Spoiler nedir?

Bir dizi ya da film hakkında spoiler vermek birçok insanın canını sıkan konulardan bir tanesidir. Spoiler veren kişiler insanların keyfini kaçırabilir, okuduğu bir kitabın ya da izlediği bir filmin heyecanını azaltabilir. Sosyal medyada sıkça kullanılan spoiler ne demek? İşte anlamı...

Bu da tıpkı o kelimeler gibi hayatımıza ne ara girdiğini anlamadığımız neden İngilizce’sini kullandığımıza anlam veremediğimiz kelimelerden biri; Spoiler. İngilizce başladığımız kelime grubunu Türkçe devam ettirmek de ayrı bir zevk konusu. Spoiler vermek, spoiler yemek vb. gibi. Bu kelimenin ne anlama geldiğini bilmeyenler için konuyu detaylıca ele alalım istedik.

Spoiler; bir eserin konusu veya detayları hakkında bilgi veren; eser okunmadan, dinlenmeden veya izlenmeden önce öğrenilmesi durumunda alıcının eser ile ilgili düşüncelerini veya alacağı hazzı etkileyebilecek açıklama veya ipucu. Spoiler, "bir şeyin değerini veya miktarını azaltan ya da tamamen yok eden" anlamında yakın dönemde Türkçeye yerleşmiş İngilizce kökenli bir sözcüktür.

Bir eserin izleyici/okuyucu/dinleyici tarafından eğlenceli bulunması, erken öğrenilen detaylar ve eleştiriler ile çoğu zaman zorlaşır. Örneğin, bir sinema filminde senaryodaki dönüm noktalarının ya da şaşırtıcı sonun henüz izlenmeden öğrenilmesi, seyircinin filmden alacağı potansiyel zevki büyük oranda azaltır. Bu yüzden bu tip yazıların başına, eseri henüz görmemiş olan insanların yanlışlıkla okuyup öğrenmesini engellemek amacıyla spoiler uyarı ibareleri konulur.

Spoiler vermek, bir eserle ilgili net bir ipucu iletmek anlamına geliyor. Örneğin, merakla beklenen bir film izlediniz. Ve film, beklentilerinizin altında kaldı. Özellikle final sahnesi hiç tatmin etmedi. Eğer bu filmi izlememiş olan bir arkadaşınıza son sahnesi hakkında kilit bir bilgi verirseniz, o zaman spoiler vermiş oluyorsunuz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344