banner341

TEB Minik Makes’lar İş Başında projesi Samsun’da

Türk Ekonomi Bankası (TEB), “Bugünün Maker Çocukları, Yarının Girişimcileri” sloganıyla başlattığı “TEB Minik Maker’ler İş Başında” projesini bu yıl 10 farklı şehre taşıyor. 1000 çocuğa maker eğitimi verilmesi hedeflenen projenin yeni durağı Samsun oldu.

TEB Minik Makes’lar İş Başında projesi Samsun’da ABONE OL

14 Nisan Pazar günü Bahçehir Koleji’nin ev sahipliğinde gerçekleşen eğitime Samsun’da devlet okullarında öğrenim gören 100’e yakın öğreci katıldı.
Hatay, Antalya, Muğla, Ankara ve Ordu’nun ardından altıncı durağı Samsun olan projenin önümüzdeki günlerde Van, Diyarbakır, Mardin ve Kars’ta gerçekleştirilmesi planlanıyor. Proje ile Türkiye genelinde devlet okullarında okuyan; 8, 9, 10 ve 11,12 yaşlarındaki iki ayrı gruptaki öğrencilere, robotik ve kodlama eğitimleri veriliyor.
“TEB Minik Maker’lar İş Başında” projesi kapsamında sunulan eğitimlerle çocukların, 21. yüzyılın beş temel becerisi olarak sayılan ‘yenilikçilik ve yaratıcılık’, ‘eleştirel düşünme’, ‘iletişim’, ‘iş birliği’ ve ‘bilgi işlemsel düşünme (computational thinking)’ becerilerinin tetiklenmesi ve geliştirilmesi amaçlanıyor.
Web sitesi ve dergiyle daha fazla çocuğa ulaşılacak
Bu yıla özel yeniliklerin de hayata geçirildiği proje kapsamında, www.tebgirisimcicocuk.com ve Girişimci Çocuk Kulübü üzerinden paylaşılan fotoğraf ve videolarla daha fazla çocuğa ulaşılması ve yaratıcılıklarının teşvik edilmesi hedefleniyor. Yine proje kapsamında, “Maker Çocuk Dergisi” çıkarılıyor. Dergiler TEB şubeleri aracılığıyla miniklerle buluşuyor.
Toplamda 1000 öğrenciye ulaşılması hedeflenen “TEB Minik Maker’lar İş Başında” projesinin 2’inci etabında öğrencilerin yanı sıra ebeveynlere özel olarak da “Dijital çağda çocuk yetiştirmek” konulu eğitimler veriliyor.
“Samsunlu öğrencilerimizi maker hareketiyle tanıştırdık”
“Bugünün Maker Çocukları, Yarının Büyük Girişimcileri!” sloganıyla hayata geçirdikleri proje kapsamında çocuklarla bir araya gelmekten mutluluk duyduklarını ifade eden Türk Ekonomi Bankası KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Ali Gökhan Cengiz, “Samsun’da yaklaşık 100 çocuğumuza maker eğitimleri verdik. Bu eğitimlerle çocuklarımız eğlenerek, kodlama yaparak, dijital oyun tasarlayarak ve geliştirerek, oyun oynama süreci hakkında bilinçlenerek ve birlikte takım olarak ürün geliştirmeyi öğreniyor. Bugün maker atölyelerinde tanıştıkları yeniliklerin gelecekte başarılı girişim hikayelerinin ilk adımı olacağına inanıyor; çocuklarımızı inovasyon yolculuklarında her zaman destekliyoruz” dedi.
Bu eğitimlerle çocuklara fırsat eşitliği sunulacak
Cengiz, “Banka olarak, geleceğin öncelikle hayallerle inşa edileceğine inanıyoruz” diyerek, proje hakkında şunları söyledi: “Hayal gücü yüksek, yeniliklere heyecan duyan çocuklarımızın hayallerini hayata geçirebilmeleri için iki yıl önce Genel Müdürlük binamızın da bulunduğu İstanbul’da kardeş okulumuz Haşim İşcan İlkokulu’nda ‘Maker Atölyesi’ kurduk. Geçen yıl bu girişimimizi Anadolu’ya yayarak Anadolu’daki çocuklarımızın büyük şehirlerde yaşayan çocuklarla fırsat eşitliğine sahip olmasını amaçladık ve 9 farklı şehirde devlet okullarında okuyan 551 çocuğumuza maker eğitimi verdik. Bu yıl ise “Minik Maker’ler İş Başında” projesini daha büyüterek 10 farklı ile yayma kararı aldık. Ülkemizin dört bir yanındaki çocuklarımıza ulaşacağımız bu projemizle bu yıl 1000 öğrencimizi maker hareketiyle tanıştırmayı hedefliyoruz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4