banner341

Bafra'da Sele Sepet Top Kandil Şenlikleri hazırlıkları sürüyor

Belediye Başkanı Zihni Şahin İsmet paşa Ortaokulunu ziyaret etti. Ziyarette öğrencilere geçmişin Sele Sepet Top Kandil Şenliklerini anlattı. Daha sonra da onlara Sele Sepet Top Kandili şenlikleri için kandil dağıttı.

Bafra'da Sele Sepet Top Kandil Şenlikleri hazırlıkları sürüyor ABONE OL

Bafra’da çok eski bir geçmişi olduğu belirtilen ve sadece ilçede yapılan Sele Sepet Top Kandil Şenlikleri’nin aslına uygun bir şekilde kutlanması için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Belediye Kültür Müdürlüğü güzel bir etkinliğe imza atmak için çalışmalarını bu yıl da sürdürdü.

Başkan Zihni Şahin bu kapsamda, ilçe merkezinde bulunan İsmet paşa Ortaokulunu ziyaret ederek öğrencilere Sele Sepet hakkında bilgi verdi. Öğrencilere kendi çocukluk dönemlerinin kutlamalarını anlatan Başkan Şahin, öğrenci ve öğretmenlere konunun üzerine hassasiyetle eğilmelerini istedi. Bafra Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü yetkilileri tarafından ilçedeki bütün okulların ziyaret edilerek bilgi sahibi yapıldığını ifade eden Başkan Şahin, bu geleneği yaşatmak için ailelerin de üzerine görev düştüğünü belirtti.

Başkan Şahin İsmetpaşa Ortaokulunu ziyaretinde öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bafra’da her sene Ramazan ayının 14’ünü 15’ine bağlayan gece Sele sepet Top Kandili kutlamaları yapılır ve bu kutlamalar yüzyıllar öncesinden beri yapılmaktadır. Son dönemlerde tarzında değişiklik yaşanan kutlamaları yaptığımız çalışmalarla her yıl daha da iyisini yaparak aslına döndürmeye çalışıyoruz. Bu konuda her hemşerimize görev düşüyor. Çocuklarımız o akşam iftar sonrası maniler söyleyerek ellerinde fenerlerle komşularını ziyarete gidecekler. Büyüklerinin ellerinden öperek hayırlı ramazan dileklerinde bulunacaklar. Halkımız da hazırlıklarını daha önceden yaparak sabırsızlıkla çocukların gelmesini bekleyecekler. Kimileri şeker, kimileri değişik hediyeler kimileri ise para vererek onları sevindirecek. İşte bu şekilde ilçeye bir neşe bir canlılık gelir ve büyük bir coşku yaşanır. Bu yıl da bize has geleneğimizi güzel bir şekilde kutlayıp gelecek nesillere emanet etmek istiyoruz. Bunu sağlamak için okullarda çocuklarımıza Sele Sepet Top Kandil Şenliğinden bahsederek bilgi sahibi olmalarını sağladık. Bütün okullarımızda çocuklarımıza geleneğimize ait bilgi veren 5000 adet kitapçık ve fener dağıttık.” 

Başkan Şahin sözlerini şöyle tamamladı: “Sele Sepet Top Kandili etkinlik akşamı 20.30’da Gençlik Merkezi’nde toplanılıp Atatürk Bulvarında Fener Alayı ile yürüyüş yapılacak. Fener Alayının 15 Temmuz Demokrasi Meydanına ulaşmasının ardından saat 21.30’da çocuklar için hazırlanan eğlence programı başlayacak. Tüm halkımız çocukları ile beraber davetlidir.”

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2017, 05:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4