banner341

Bakan Turhan; Samsun Anadolu'nun Dünyaya Açılan Bir Kapısıdır

Bir dizi incelemelerde ve ziyarette bulunmak üzere Samsun’a gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Turhan’ı Vali Osman Kaymak makamında ağırladı.

Bakan Turhan; Samsun Anadolu'nun Dünyaya Açılan Bir Kapısıdır ABONE OL

Vali Osman Kaymak, Vali Yardımcıları ve ilgili kurum müdürleri tarafından karşılanan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Valilik Şeref Defteri’ni imzaladıktan sonra Valilik makamında ziyaret etti. Vali Osman Kaymak, ziyarette Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Mehmet Cahit Turhan’a Samsun’la ilgili brifing verdi, Ziyaretin anısına Milli Mücadele'nin 100.Yılı'na özel hazırlanan Bandırma Vapuru temalı tablo ve Darphane tarafından basılan 100’Yıla özel hatıra para takdim etti.

‘14 ÜLKE İLE BAĞLANTIMIZI KESTİK’
Ziyaretin ardından açıklama yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, “Samsun ilimizde, Bakanlığımızın sorumluluk alanındaki yatırımları ile ilgili olarak bir inceleme ziyaretinde bulunduk. Ulaştırma, hayatımızın her alanında her zaman ihtiyaç duyduğumuz bir hizmettir. Şu anda malumunuz Dünya’yı sarsan bir sağlık problemi, koronavirüs var. Bütün dünya bununla ilgili olarak teyakkuz halinde ve acil durum ilan etmiş. Bizde devlet olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları, Sağlık Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri ve Sağlık Bakanlığımızın kararları doğrultusunda ulaştırma alanında gerek yurtiçi, gerekse yurt dışı konusunda bazı tedbirler alma sorumluluğu hasıl olmuştur. Bildiğiniz gibi havayolu ulaşımında 14 ülke ile bağlantımızı kestik. Yine özellikle doğu komşumuz İran’la olan demiryolu ve karayolu ulaşımını da kesmiş bulunuyoruz. Yine Irak ve Sofya demiryolu hizmetimizi durdurduk. Bunların tek amacı var. Ülkemizi ve İnsanlarımızın sağlığını korumaktır. Sağlık Bilim Kurulumuzun ve Sağlık Bakanlığımızın kararları doğrultusunda süreler uzatılır veya kısaltılır ”dedi.

‘BU PROJEYİ İNŞALLAH HİZMETE AÇACAĞIZ’
Bugün Samsun ilimizde Bakanlığımızın hizmet alanındaki karayolu projeleriyle ilgili olarak Çarşamba-Ayvacık yolunun şantiyesini gezdiklerini aktaran Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, ”Çalışmalarımız buralarda devam etmektedir. Yine Samsun-Bafra yolunun üst yapı iyileştirme çalışmalarımız, Kavak-Asarcık yol çalışmalarımız, Ladik-Taşova yolu yapım ve iyileştirme çalışmalarımız devam ediyor. Demiryolu kapsamında Samsun limanının İç Anadolu Bölgesine bağlantısını sağlayan Samsun-Sivas hattındaki çalışmalarımız son aşamaya geldi. Önümüzdeki günlerde bu projeyi inşallah hizmete açacağız. Bölgenin önemli sanayi kenti olan Samsun ilimizin, Tekkeköy ilçesi Gelemen Lojistik Merkezindeki çalışmalar devam ediyor. Gelemen Lojistik Merkezine bağlanacak demiryolu hattının ihalesini yaptık. Çarşamba Uluslararası Terminal binasının ihalesini bu yıl içerisinde yapmayı planlıyoruz. Samsunumuzla ilgili olarak ulaştırma alanında yapmayı planladığımız önemli projelerimiz var. Çünkü Samsun bölgenin gerek sanayi, gerek tarım, gerek turizm, gerek ticaret ve lojistik alanında önemli bir merkezidir. Limanları ile Samsun Anadolu’nun Dünya’ya açılan bir kapısıdır” şeklinde konuştu.

‘PROJE ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR’
Ankara-Samsun hızlı demiryolu projesinin de sonlarına doğru yaklaştıklarını hatırlatan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan,” Bu yılsonuna inşallah projeyi tamamlayıp, ihalesini yapmayı planlıyoruz. Bu Samsunumuza başka bir önem katacaktır. Samsun’un altyapısını daha çok güçlendirmiş olacağız. Hızlı demiryolu ile Mersin limanını Samsun limanına demiryolu sistemiyle de entegre etmiş olacağız. Samsunumuzu Ankara’ya otoyol standardında bir karayolu projesiyle de bağlamak için proje çalışmalarımız devam ediyor. Samsun-Ankara otoyolu ve devamında Bafra ve Ünye çevre yolu ile birlikte projemizin de son aşamasına yaklaşıyoruz. İlk etapta Ankara-Delice kesimini yap-işlet-devret sistemiyle ihalesini yapmayı planlıyoruz. Bundan sonrada kalan kısımların ihalesini yapıp, bölgemizin ulaşım altyapısını güçlendirmek için hayata geçireceğiz. Bu projelerin Samsunumuza ülkemize ve insanımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu..

Ziyarete ayrıca, Ak Parti Samsun Milletvekillerinden  Dr. Ahmet Demircan, Fuat Köktaş, Orhan Kırcalı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Vali Yardımcısı Hasan Öztürk, bakanlık yetkilileri ve ilgili kurum müdürleri katıldı.
Haber:Köksal ÖNER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4