banner341

Başkan Tok: Yeni Hükümet Modeli 50 Yıllık Arayışın Sonucudur

Türkiye'nin hükümet modeli değişikliği 50 yıllık bir arayışın sonucu olduğunu söyleyen Başkan Tok, " Sistem değişikliğinin amacı, yönetimdeki çift başlılığı kaldırmak, gerçek bir güçler ayrılığı sistemi kurmak, istikrarı sürekli hale getirmek, büyüme, gelişme ve refah önündeki bürokratik ve vesayetçi engelleri kaldırmaktır." dedi.

Başkan Tok: Yeni Hükümet Modeli 50 Yıllık Arayışın Sonucudur ABONE OL

İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Neco Sultan Salonu'nda İlkadım Muhtarlar Derneği Murat Gökmen Şahin'in tertiplediği programda mahallle muhtarları ile bir araya geldi. Programa, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, AK Parti İlkadım İlçe Başkanı Adnan Varol, İlkadım İlçe Müftüsü Yahya Polat, İlkadım Muhtarlar Dernek Başkanı Murat Gökmen Şahin, Belediye Meclis Üyeleri, Samsun Muhtarlar Derneği Başkanı Toybelen Mahalle Muhtarı Hasan Tütüncü, AK Parti İlkadım İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri ve Mahalle Muhtarları katıldı. 

Mahalle Muhtarları'nın yoğun ilgi gösterdiği programda konuşan İlkadım Muhtarlar Derneği ve Pazar Mahallesi Muhtarı Murat Gökmen Şahin, İlkadım ilçesindeki muhtarlar arasında dayanışma, koordinasyon, birlik ve beraberliğin örnek olduğunu söyledi.   

Türkiye'nin 16 Nisan'da yapılacak referandumdan güçlenerek çıkacağını söyleyen İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Yeni Anayasa Değişikliği ve Cumhurbaşkanlığı hükümet modeli ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

"TÜM LİDERLER SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİNİ İSTEDİ"
Cumhurbaşkanlığı sisteminin gerekliliğinden bahseden Başkan Tok," Hükümet modelinin güçlendirilmesi, çok partili hayata geçtikten sonra bütün dönemlerin en önemli gündemiydi. Necmettin Erbakan, Alparslan Türkeş, Turgut Özal, Süleyman Demirel gibi liderler de güçlü hükümetler kurulmasını sağlayacak sistem değişikliği istiyorlardı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, siyaset sahnesine çıktığı günden itibaren, güçlü hükümet sistemini savunuyordu. Hükümet modeli değişikliği, 50 yıllık bir arayışın sonucudur." diye konuştu.

"YENİ SİSTEMDE KUTUPLAŞMA DEĞİL, UZLAŞMA VAR"
Yeni hükümet sisteminin kutuplaşmayı değil, uzlaşmayı esas aldığına vurgu yapan Başkan Tok,     " Sistem seçim öncesi uzlaşma, seçim sonrası güçlü iktidar anlayışı üzerine işleyecek. Cumhurbaşkanı seçilmek için gereken oy oranı %50+1. Bu oy oranı şartı 1 Kasım seçimlerinde geçerli olsaydı, AK Parti seçilemeyecekti. Oranı yakalamak için, seçim öncesinde mutlaka uzlaşma yapması gerekecekti. Uzlaşma arayışı bundan sonraki bütün seçimler için en önemli konu olacak. Türkiye Büyük Millet Meclisi, Meclis Araştırması, Genel Görüşme, Meclis Soruşturması ve Yazılı Soru önergeleriyle denetleme görevine devam edecek. Yasama, yürütme, yargı arasındaki denetleme mekanizmaları çalışacak. Asıl denetimi ise 5 yılda bir doğrudan halk yapacak." dedi

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2017, 10:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4