Başkan Yılmaz: Elimizde güzel bir malzeme var

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Elimizde çok güzel bir malzeme var. Samsun güzel bir ürün. Samsun her şeyiyle, mutfağıyla, konaklama tesisleri ile, doğasıyla, her şeyi ile güzel bir ürün. Bu ürünü turizm anlamında başka şehirlerde olmayan oranıyla pazarlayıp satabiliriz.” Diye konuştu.

Başkan Yılmaz: Elimizde güzel bir malzeme var ABONE OL

AB Destekli, “Yatırımın Ara Yüzü Gençler” projesi kapanış toplantısında turizmciler ve projede eğitim alan kursiyerlerle bir araya gelen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, turizm konusunda işbirliği ve gayret çağrısı yaptı.
     Turizm alanında ara eleman yetiştirmek hedefiyle Avrupa Birliği desteği ve Büyükşehir Belediyesi katkısı ile kurs görerek sertifika alan kursiyerlerle ilgili konuşan Başkan Yılmaz, “Ben de gurur duydum. 243 kişi kursa katılmış. 34 kişi ise şimdiden işe yerleşmiş. 410 bin Euro'luk bir eğitim olmuş. Bu işe devam etmemiz lazım. Sayın Valimizin girişimi ile başlayan Rusça ve İngilizce eğitimine devam etmemiz lazım. Özellikle Rusçayı çok az bilen var. Ruslar de çok enteresan İngilizce bilmiyorlar. Dolayısıyla karşı komşumuzdan gelenlerle iletişim kurmakta zorluk çekiyoruz. Bu ara elemanlarımızın onları misafir edecek ölçekteki Rusçayı öğrenme konusundaki çalışmalarını bundan sonra da devam ettirmemiz gerekir diye düşünüyorum.” Diye konuştu. 

ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYALIM
       5 sene önce Samsun'daki turizm konusundaki eksiklikler konuşulurken; ‘Evimizin misafir salonu yani otelimiz bile yok derdik’ diyen Başkan Yılmaz, konuşmasını şu şekilde devam ettirdi; “Ne turizminden bahsedeceğiz diyorduk. Şimdi otelimiz var, şimdi her şeyimiz var, şimdi hatta turizm destinasyonları diyebileceğimiz Ayvacık gibi Vezirköprü kanyonu gibi Kuş Cenneti gibi yeni turizm alanlarımız var. Dolayısıyla buraya gelen bir turistin neyiniz var Samsun'da dediği zaman hiçbir şehirde olmadığı kadar, güzel gezilecek görülecek yerlerimiz var. Buraları birer Turizm destinasyonu haline getirmek için çabalarımız var.  Önümüzdeki 18 Temmuz ve 30 Temmuz arasında 10 bin kişiye ev sahipliği yapacağız. Hepimizin adeta bir öncü gibi, bir misyoner gibi bu 18 Temmuz’a kadar olan günler içerisinde bir çaba içerisinde olmamız lazım. Birbirimize iş havale etmememiz lazım. Önümüzde bir iş varsa, bu onun bunun işi demeden bir imece anlayışı ile yapışmamız lazım ve bu şehri turizm açısından bir yerlere getirmemiz lazım. Elimizde çok güzel bir malzeme var. Samsun güzel bir ürün. Samsun her şeyiyle, mutfağıyla, konaklama tesisleri ile, doğasıyla, her şeyi ile güzel bir ürün. Bu ürünü turizm anlamında başka şehirlerde olmayan oranıyla pazarlayıp satabiliriz. Bunun için biraz daha gayret gerekiyor. Biraz daha elimizi taşın altına koymamız gerekiyor.”

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2017, 15:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4