Buğdayda Sarı Pas Hastalığına Dikkat!

Buğdayda Sarı Pas Hastalığına Dikkat!

Buğdayda Sarı Pas Hastalığına Dikkat! ABONE OL

İlimiz genelinde 2017 yılı verilerine göre 1398037 da alanda buğday tarımı yapılmaktadır.2018 yılı içinde bu alanda çok büyük bir değişim beklenmemektedir. Bu kapsamda özellikle kuruya ekim yapılan kışlık buğday ekim alanlarında İl müdürlüğü Tarla Bitkileri birimince yapılan saha kontrollerinde Buğdayda Sarı Pas (Puccinia striiformis) tespit edilmiştir.

Hastalık belirtisi En erken görülen pas türüdür.(Çizgi Pası)  Buğday tarlalarında ilkbaharda 10-15 °C hava sıcaklığı ve yüksek nem hastalık için uygun şartları oluşturur. Yaprakların üst yüzeyinde makina dikişi şeklinde ve sarı renkte püstüller görülür. Bu püstüllerden etmenin çevreye dağılımı rüzgarla olur.. Hastalığın şiddetli olduğu yıllarda sporlar; başakların kavuz ve kılçıkları üzerinde de görülebilir. Etmen yazı canlı kalabilen yabani buğdaygillerde kışı ise güzlük ekilen buğdaylarda üredospor biçiminde geçirir.

Mücadelesinde;

Kültürel tedbir olarak önce; sık ekim yapılmamalıdır.(Buğday tarımında iyi hazırlanmış alana mibzerle ile ekim tercih edilmelidir.)

Yabancı ot mücadelesi zamanında yapılmalıdır.

Fazla azotlu gübre verilmemeli, (Bitki besleme toprak analizi sonucuna göre yapılmalıdır)

Pasa dayanıklı buğday çeşitleri ile üretim yapılmalı, ara konukçu bitkiler imha edilmelidir.

Kimyasal mücadelesinde ise buğdayda alt yapraklarda ilk belirtiler görüldüğünde ve hava şartları uygun olduğunda (%90 orantılı nem ve 15-20 ºC sıcaklıkta) hastalığa karşı ruhsatlı Bitki koruma Ürünlerinin reçete ettirilerek uygun hava şartlarında uygulama yapılması gerekmektedir.

Üreticilerimizin hasada bir ay kala bitki olgunlaşma dönemine girdiğinden ilaçlama yapmaması gerekmektedir.

Konu ile ilgili olarak İl Müdürü Nail Kırmacı ,”Buğday’ın ülkemiz için stratejik öneme sahip bir ürün olduğunu belirterek tarımda amacımız “ girdi maliyetlerini azaltarak en yüksek ve kaliteli aynı zamanda güvenilir ürünü” elde etmektir. Bu kapsamda buğday tarlalarında Sarı pas görülen alanlarda bayrak yaprağa kadar bulaşıklık olmadan ve parsel içine etmen yayılmadan üreticilerimizin en yakın İl/İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne giderek bakanlıkça ruhsatlandırılmış aktiflerden birini reçete ettirerek uygulamalarını, iklim şartlarını da göz önüne alarak belki de  2. İlaçlamayı yapmalarının alacakları dane ve sap verimi üzerinde etkili olacağını belirtmişlerdir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4