banner341

Caiz nedir? Caiz ne demek? Caiz kelime anlamı?

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada ulusal düzeyde başlatılan kampanyalara zekat vermenin caiz olduğu belirtmesinin ardından bazı kullanıcılar google gibi arama motorlarından Caiz nedir? Caiz ne demek? Caiz kelime anlamı? gibi sorunların yanıtlarını aradı.

Caiz nedir? Caiz ne demek? Caiz kelime anlamı? ABONE OL
GALERİ HABERİN İÇİNDEN
Samsunspor'dan yardım kampanyası

Samsunspor'dan yardım kampanyası

Günlük hayatta sıklıkla kullanılan bir kelime olan ‘caiz’in ne anlama geldiği ve TDK anlamının ne olduğu vatandaşlarca merak ediliyor ve internette araştırılıyor. Peki, caiz ne demek? Caiz nedir?

Caiz kelimesi birden fazla anlamı bulunan bir kelimedir. Kalıp olarak aynı şekilde kullanılan "caiz" kelimesi aslında hem dini olarak hem de TDK içeriğine göre açıklanabilir.


Caiz kelimesinin bilinen ilk anlamı: Dine, törelere ve mevcut din yasalarına göre yapılmasında ve uyulmasında sıkıntı olmayan her türlü davranış ya da söylem olarak açıklanır. Bu kelimeye örnek vermek gerekirse; "Bu davranışı sergilemen dinimizce caiz değildir."
Caiz kelimesinin diğer bir anlamı ise uygun ya da yaklaşık olarak açıklanabilir. Konuya uygun bir cümle kurmak gerekirse; "Akşam vakti bu kadar kalabalık varken gitmek caiz değildi."


TDK'ya göre yapılan "caiz" kelimesinin açıklaması ise hem dinen uygun olan anlamında hem de sayılabilen, yaklaşık olarak görülen anlamındadır.

İslam da caiz ne demektir?

HABERİN DETAYLARI ==>https://www.gazetenizolsun.com/islam-da-caiz-ne-demektir-biyografi,15.html
 

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2020, 17:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4