Canik'te vizyon gezileri devam ediyor

Canik Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle geliştirilen "Gelecek Vizyonum" projesi devam ediyor. Havza, Bafra ve Asarcık'tan gelen öğrenciler yaşadıkları şehri yakından tanıma imkanı bulurken, Başkan Osman Genç öğrencilere Gelecek Vizyonu'nu anlattı.

Canik'te vizyon gezileri devam ediyor ABONE OL
Canik Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından öğrencilerin ufkunu açmak ve yaşadıkları şehri tanımalarını sağlamak amacıyla düzenlenen "Gelecek Vizyonum" projesi kapsamında Samsun'a gelen öğrenciler, önce şehrin tarihi ve turistik mekanlarını gezdi, ardından Canik Belediye Başkanı Osman Genç'in misafiri oldu. Vizyon Sohbetleri'nde öğrencilere Gelecek Vizyonu'nu anlatan Başkan Genç, öğrencilere tavsiyelerde bulunurken, vatanlarına ve millete faydalı bireyler olmalarını istedi.
 
'GÜÇLÜ ÜLKE İÇİN MİLLİ HAFIZA'
Canik Kültür Merkezi'nde düzenlenen ve Vali Yardımcısı Sezgin Üçüncül ile Başkan Yardımcısı Alican Usta ve Ziraat Fakültesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Başkanı Prof. Dr. Yusuf Demir'in de katıldığı Vizyon Sohbetleri'nde öğrencilere konuşan Başkan Genç, milli ve manevi değerlerine bağlı bir gençlik hedeflediklerini söyledi. Başkan Genç, güçlü bir şehir ve güçlü bir Türkiye'nin yolunun milli hafızadan geçtiğine dikkat çekti.
 
'MİLLETE FAYDALI BİREYLER OLUN'
Öğrencilerden vatanlarına ve millete faydalı bireyler olmalarını isteyen Genç, okumanın önemine vurgu yaparak, "Okumak sadece ders kitaplarını okumak değildir. Okumak yaşadığınız çağı, şehri, ülkeyi tanımak, bilmek ve algılamak demektir. İçinde bulunduğumuz 21. yüzyılı iyi algılamak gerek. Bu çağda aktör olmak için mutlaka tüketen değil, üreten ülke olmalıyız. Ülkelerine faydalı, üretken bireyler olmaları için mutlaka bilgi ve donanımlı olmalıdır" dedi.
 
'EN BÜYÜK YATIRIM GENÇLİĞE'
Sağlam bir gelecek için eğitime önemli yatırımlar yaptıklarına da işaret eden Başkan Genç, "Bizim düsturumuz, bir yandan şehirleri imar ederken bir yandan da gençliğimize, gençlerimize sahip çıkmaktır. Bu anlayışla önceliğimiz gençlerimiz, dolayısıyla eğitimdir. Eğitime bugüne kadar fiziki, teknolojik ve arsa tahsisi olmak üzere 200 milyon liranın üzerinde katkı sağladık. 7 olan okul yuvasını 42'ye çıkardık, okullarımızın fiziki ve teknolojik şartlarını iyileştirdik" diye konuştu.
 
'ÇALIŞKAN VE ÜRETKEN OLACAĞIZ'
Öğrencilere tavsiyelerde bulunan Genç, "Siz değerli gençlerimiz, gelecek adına bizlerin umudusunuz. Geleceği inşa edecek olan sizlere tembihim şudur; Edepli, vatansever, çalışkan ve üretken olacağız. Bizler, sizlere sizleri geleceğe daha iyi hazırlamak adına eğitim, kültür, sanat, spor gibi hayatın her alanında yatırımlar yapıyoruz. Size düşen ise okumak ve ailenize, vatanınıza, milletinize faydalı bireyler olmaktır. Bütün alanlarda birikimli olacağız. Her şeyin ötesinde Allah'ı, Kuran-ı Kerim'i, vatanımızı ve bayrağımızı seveceğiz. Gençlerimiz milli ve manevi değerlerimize ne kadar sıkı sıkıya sarılırsa, toplumumuz ve ülkemiz de o kadar güçlü olur" şeklinde konuştu.
 
'YETENEKLERİNİZLE İLERLEYİN'
Öğrencilere hitaben konuşan Samsun Vali Yardımcısı Sezgin Üçüncü de, öğrencilerden akademik eğitimin yanında, yetenekli alanlarda da kendilerini geliştirmelerini istedi. Üçüncü, "Akademik başarıyı başarının tek ölçüsü olarak düşünmemek lazım. Herhangi sanat, spor dallarında yetenekli olabilirsiniz. Elbette okulunuzu okuyup, eğitiminizi tamamlayın, ancak yetenekli olduğunuz alanda ilerlemeye gayret gösterin. Bu çağda mutlaka yabancı dil öğrenmeniz gerekir" ifadelerini kullandı. 
 
BELEDİYEYİ İNCELEDİLER
Vizyon Sohbetleri'nin ardından öğrenciler, Canik Belediyesi'ni ziyaret etti. Başkan Genç'e makamında konuk olan misafir öğrenciler, Başkan Yardımcısı Alican Usta ile birlikte ay-yıldızlı hizmet binasını gezdi ve binanın teknolojik yapısı ile belediye birimlerinin işleyişi hakkında bilgiler alırken, Canik Belediyesi'nin özellikle gençler ile ilgili çalışmalarını çok beğendiler. Samsun'un merkez dışındaki 13 ilçesini kapsayan ve toplam 2 bin öğrencinin yer aldığı proje kapsamında Bandırma Vapuru, Oyuncak Müzesi gibi Samsun’un tarihi ve turistik yerlerini gezen gençler, vizyonlarını genişletmeleri amacıyla Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Canik Belediyesi'nde de incelemelerde bulundu.
Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2018, 15:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner366