banner433

Deniz ve havuz suyundan koronavirüs bulaşır mı?

Yaz sezonunun gelmesiyle birlikte cevabı merak edilen sorulardan biri de "Koronavirüs deniz ve havuz suyundan bulaşır mı?" oldu. Yapılan araştırmalara göre; koronavirüsün deniz ve havuz suyundan bulaşma ihtimalinin çok düşük olduğu ortaya çıktı.

Deniz ve havuz suyundan koronavirüs bulaşır mı?

Normalleşme planı çerçevesinde açılacak olan oteller ve işletmeler koronavirüs tedbirlerine uygun bir şekilde düzenlenecek olması vatandaşların "Denize ve havuza girmek ne kadar güvenli? Denize girilirse koronavirüs bulaşır mı?" sorularının yanıtlarını aramaya başladı. 

Yapılan araştırmalara göre koronavirüsün deniz ve havuz suyundan bulaşma ihtimalinin çok düşük olduğu ortaya çıktı. Deniz suyundaki tuzun koronavirüsün bulaşması için elverişli ortamı sunmadığı ortaya çıktı. Havuzlar için ise başta klor ve dezenfektan özellikli maddeler virüsü etkisiz hale getirebilir.
Yine de koronavirüs salgınının tüm dünya üzerinde etkisini sürdürdüğü şu günlerde bilim insanları plaj ve havuz kenarı gibi kişilerin kullandığı ortak alanlarda sosyal mesafe kuralının asla ihlal edilmemesi gerektiğini vurguluyor.

ABD HASTALIK KONTROL VE ÖNLEME MERKEZİ DE CEVAP VERDİ
ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) de, internet sitesinde yayımlanan bilgilere göre virüsün havuz, spa, hamam gibi ortamlardan bulaştığına dair herhangi bilgi ve kanıtın olmadığı söylendi.Bilim insanları koronavirüsün parçacıklarının suyu kirletebileceğini ancak deniz ve okyanuz gibi su alanlarında bu miktarın önemsenmeyecek kadar düşük olduğunu dile getirdi.

Kaynak: BBC Türkçe
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344