Ekolojik Yaşam Bisiklet Derneği ve Biga Gelişim Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’nden Ortak Açıklama

Ekolojik Yaşam Bisiklet Derneği ve Biga Gelişim Gençlik ve Spor Kulübü Derneği normalleşme süreci hakkında ortak basın açıklamasında bulundular.

Ekolojik Yaşam Bisiklet Derneği ve Biga Gelişim Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’nden Ortak Açıklama

Açıklama şöyle:
Covid-19 pandemisinin uzamasıyla birlikte sevdiklerimizden ve sevdiğimiz şeylerden uzun sure uzak kaldık ve kalmaya da devam ediyoruz. Son haftalarda her ne kadar normalleşme sürecine girilse de henüz 1. dalga sönümlenmediği gibi 12 Haziran itibarıyla uzun bir aradan sonra ilk kez yeni vaka sayısı 1000'in üzerine çıkmıştır. Bunun en önemli nedenlerinden biri de normalleşmenin yanlış anlaşılmasıdır. Normalleşmeden kasıt Türkiye' de ilk Covid-19 vakasının görüldüğü 11 Mart'tan önceki gibi yaşayacağımız anlamına gelmemektedir. Normalleşmeden kasıt şu an için,  normal yaşamımızı sosyal mesafeye dikkat ederek, yakın temastan kaçınarak kalabalıklaşmadan maskeyle ve sık sık ellerimizi yıkamaktır.

Bisikletseverlerin yaklaşık 3 aydır özlemini çektiği bisiklet turları, bisiklet festivalleri, bisiklet yarışları gibi etkinliklerin özlemiyle yanıp tutuşurken bazı bisiklet gruplarının ne yazık ki tıpkı Covid öncesi gibi, aktif 24 bini aşkın bilinen vaka yokmuş gibi, yoğun bakımda 600 hasta yatmıyormuş gibi, her gün onlarca insan ölmüyormuş gibi etkinlikler yapmasını anlamak da zorlanıyoruz. Bisiklete binmeyecek miyiz? Elbette ama şu an için aşağıdaki önlemlerle binmek zorundayız.

- Yoğun efor sarf edilen hiçbir sporda olduğu gibi bisiklet kullanırken de cerrahi maske kullanımı çok tartışmalı. Çünkü cerrahi maskeyle spor yapıldığında vücudun oksijene olan ihtiyacı da artmakta ancak maske içindeki karbondioksiti yüksek hava solunacağı için beraberinde ciddi tehlikeler doğurabilme riski taşıyor. Maske yerinea buff kullanmak ise Covid-19 a karşı koruyucu olmaktan çok uzak.

- Toplu spor yapmak bu kdar riskliyken bisiklette ekstra bir risk var. Yapılan bir çalışmada Covid-19 ile enfekte biri bisiklet kullanırken 20 metreye kadar virüsü yayabildiği saptanmış. Yani alışa geldiğimiz 1.5 m., 2 m lik sosyal mesafelerin bisiklet kutlanırken ortalamada minimum 10 metrelere kadar arttırılması gerekiyor. Dolayısıyla kalabalık sürüşler beraberinde büyük riskler barındırıyor. Bisiklete özel sosyal mesafeyi uyguladığınızda ise grup bütünlüğü bozulur ve toplu sürüşe ait güvenlik sorunları görülebilir

Hele hele yemeli-içmeli bisiklet turlarında dar alanda ortaya çıkan yakınlaşmalar ve de fotoğraf çekimlerinde sosyal mesafenin ortadan kalkması aslında genel önlemlere uymamamızın bir sonucu.

Peki, ne yapalım? Hiç bisiklete binmeyelim mi?

Bizim önerimiz tercihan 2 maksimum 3 kişilik ekiplerle, eğer temposu düşük değilse maskesiz ama sosyal mesafeyi hıza ve rüzgârın durumuna göre 10-20 metre arasında tutarak, molalarda standart sosyal mesafe ve mümkünse maske takma kuralına uyarak bulunmak Covid-19 pandemisinde yapacağımız bisiklet sürüşlerini güvenli hale getirir.

   Tüm bunları yapmadan 4 ay öncesindeki gibi bisiklete binmeye devam edersek, bir tek enfekte kişinin tüm katılımcıları enfekte edebileceğini ve o katılımcılarında ailelerini ve iletişimde bulunduğu diğer insanları enfekte edebileceğini ve bunun gerçekleşmesi halinde bizlere hem vicdani hem adli sonuçları olabileceği gerçeğini asla ihmal etmeyin.

 Sağlıklı yarınlarda bisiklet coşkusunu daha da yoğun yaşayabilmek dileğiyle...

Ekolojik Yaşam Bisiklet Derneği Yönetim Kurulu                              
Biga Gelişim Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Yönetim Kurulu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344