banner341

Elma Karalekesi Hastalığına Dikkat!

Bölgemizde iklim ve mevsim koşulları nedeniyle elma ve armut bahçelerinde Karaleke hastalığı riski artmıştır. İlimizdeki farklı ilçelerde bulunan Elektronik Tahmin ve Erken Uyarı cihazlarından alınan veriler de hastalık riskini göstermektedir.

Elma Karalekesi Hastalığına Dikkat! ABONE OL

Yağışlar, yüksek nem ve uygun sıcaklıklar hastalığın gelişimini hızlandıran etmenlerdir. Elma ve Armut Bahçesi olan çiftçilerimizin zaman geçirmeden söz konusu hastalığa karşı, Elma ve Armut  bahçelerini  ilaçlamaları gerekmektedir.
Özellikle aşağıda belirtilen dönemlerde, bahçelerin mutlaka ilaçlı bulundurması gerekmektedir.
ilaçlama: Çiçek gözleri kabardığında, 
Pembe çiçek tomurcuğu döneminde  (Çiçekler ayrı ayrı görüldüğünde)
Çiçek taç yapraklan %70-80 dökülünce,
Meteorolojik koşulların (Yağış, uygun sıcaklık ve nem) hastalığın ilerlemesi için uygun olduğu durumlarda, kullanılan ilaçların etki süreleri dikkate alınarak 7-15 gün ara ile uygulanmalıdır. 
İlk ilaçlamanın bakırlı ilaçlarla yapılması, daha sonraki ilaçlamalarda ise her defasında  farklı etkili maddeye sahip ilaçların kullanılması hastalıkla mücadelede başarı oranını artırmaktadır. İlimiz şartlarında bahçedeki hastalık durumuna göre 1.ilaçlama zamanı 17.03.2017 tarihinde elma ve armut  üreticilerimize SMS yolu ile bildirilmiş olup fenolojik durum ve iklim şartları dikkate alındığında ilimiz için   2. (veya 3.) ilaçlama zamanı gelmiştir.
Konu ile ilgili olarak İl Müdür Vekili Nail Kırmacı ;üreticilerimizin fenoloji ( çiçeklenme ,sürgün ve meyve gelişimi) takibi yaparak talimata uygun biçim ve dozda kullanacakları Zirai Mücadele ilaçlarını reçete ettirmeleri ve bunun içinde en yakın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüklerine veya yetkilendirilmiş ziraat mühendislerine başvurarak gerekli bilgileri almaları kendileri ve ülke ekonomisinin yararına olacağını belirtmişlerdir.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2017, 14:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4