Etnospor Kültür Festivali Başladı

Bakan Çağatay Kılıç, ikincisi düzenlenen Etnospor Kültür Festivali’nin açılışında, "Sayın Cumhurbaşkanımızın her zaman dile getirdiği gibi geleneklerimizden, köklerimizden almış olduğumuz güçle geleceğe yürüyüşümüzün kuvvetli olması için buradaki çalışmaların en iyi şekilde hayat bulması gerekiyor" dedi.

Etnospor Kültür Festivali Başladı ABONE OL

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, İstanbul'da ikincisi yapılan Etnospor Kültür Festivali ile ilgili "Sayın Cumhurbaşkanımızın her zaman dile getirdiği gibi geleneklerimizden, köklerimizden almış olduğumuz güçle geleceğe yürüyüşümüzün kuvvetli olması için buradaki çalışmaların en iyi şekilde hayat bulması gerekiyor" dedi.
Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından organize edilen Etnospor Kültür Festivali'nin ikincisi, "Ok Yaydan Çıkıyor" sloganıyla İstanbul'da başladı.
Yenikapı Etkinlik Alanı'nda düzenlenen festivalin açılış töreninde konuşan Bakan Çağatay Kılıç, sadece sportif değil, kültürel birçok değerin de geleceğe taşınması için çalışma içerisinde olduklarını dile getirdi. Bu anlamda özellikle büyük şehirlerde çalışma yürüttüklerini aktaran Bakan Çağatay Kılıç, "Özellikle büyük şehirlerimizde cirit, geleneksel okçuluk ve birçok farklı geleneksel spor dalının icra edilebileceği alanların kazandırılması konusunda yerel yönetimlerimizle iş birliği yapıyoruz. Aynı zamanda bu geleneksel spor branşlarının uluslararası değerini arttırmak üzere de uluslararası spor camiasını yönetenlerle görüşmeler yapıp, onlara da bunları hatırlatıyoruz" diye konuştu.
Festival, Türki devlet ve topluluk çadırları, yöresel çadırlar, geleneksel lezzetler, geleneksel çocuk oyunları, çocuk tiyatroları, çocuklar ve yetişkinler için binicilik, halk oyunları, Orta Asya geleneksel toylarıyla bir şölene dönüşecek.
Organizasyonda geleneksel sporlardan aba güreşi, şalvar güreşi, kuşak güreşi, mas güreşi, yağlı güreş, atlı okçuluk, atlı cirit, kökbörü, aşık oyunu, mangala, geleneksel yaya okçuluğu olmak üzere toplam 11 branşta 843 sporcu mücadele edecek.
Yağlı güreşlerde 45'i başpehlivan olmak üzere toplam 295 sporcu er meydanına çıkacak.
Festivalde engelli vatandaşların katılacağı mangala, mas güreşi ve geleneksel okçuluk müsabakaları da yapılacak. 
Etnospor Kültür Festivali 14 Mayıs Pazar günü sona erecek. 

 

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2017, 13:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4