banner341

Koronavirüs ölümlerinde biri KOAH hastası, altısı ileri yaşta, sayı artıyor

Son dakika Haberi: Türkiye'de yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 44'e, toplam vaka sayısı ise 1872'ye yükseldi.

Koronavirüs ölümlerinde biri KOAH hastası, altısı ileri yaşta, sayı artıyor ABONE OL

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle 44 kişinin hayatını kaybettiğini, toplam vaka sayısının ise 1872'ye yükseldiğini duyurdu.

Bakan Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Türkiye'deki koronavirüs vaka ve ölüm sayısına ilişkin son bilgileri verdi. Son 24 saatte 3 bin 952 test yapıldığını ve 342 yeni tanı konduğunu belirten Bakan Koca, 7 hastanın hayatını kaybettiğini açıkladı. Son rakamlarla birlikte Türkiye'de koronavirüsten ölenlerin sayısı 44'e, toplam vaka sayısı ise 1872'ye yükselmiş oldu. 

Bakan Koca ayrıca, hayatını kaybedenlerden birinin KOAH hastası olduğunu, altısının ise ileri yaşta olduğunu ifade etti.Bakan Koca paylaşımında şu ifadeleri kullandı: "Kaç kişi? 195 ülkede her gün bu soruluyor. Kayıplar versek de Türkiye için geç değil. Tedbir, artışın önünü kesebilir. SON 24 SAATTE toplam 3.952 test yapıldı. 343 yeni tanı var. 7 hastamızı kaybettik. Biri KOAH hastasıydı. Altısı ileri yaştaydı. Aldığımız tedbir kadar güçlüyüz."

KOAH NEDİR

KOAH'ın belirtilerinden biri olan giderek artan nefes darlığının kişinin günlük yaşantısını etkilese bile uzman bir doktora başvurusunu geciktirmesi hastalığın daha da ilerlemesine sebep olduğunu ifade eden Büyük Anadolu Meydan Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Harun Yazgan, "KOAH' Kronik (Süregen, Müzmin) Obstrüktif (Tıkayıcı) 'Akciğer hastalığı' akciğerin kronik ilerleyici özellikteki hava akımı kısıtlanması ile karakterize, yaygın, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Hastalık alevlenmelerle seyreder. Alevlenmeler hastalığın ilerlemesine katkıda bulunur. KOAH'a bağlı ölümlerin en önemli nedenidir. KOAH % 5 - 20 sıklığında görülmektedir. Türkiye'deki  sıklığı %19,2'dir. Türkiye'de 4. en sık öldüren hastalıktır.
Sinsi başlayan ve giderek artan nefes darlığı Ve (KRONİK) müzmin öksürük, Balgam çıkarmadır. KOAH çok sık görülen bir hastalık olmasına rağmen hastaların doktora başvuruda gecikmesi, doktorların spirometriye (üfleme testi) ulaşma güçlükleri nedeniyle KOAH'lı hastaların ancak 1/10 KOAH tanısı almaktadır." dedi.

KOAH'A NEDEN OLAN SEBEPLER ve TANISI
KOAH'a sebep olan nedenler hakkında bilgi veren Dahiliye Uzmanı Dr. Harun Yazgan, "KOAH'ın %90'ından tütün ve tütün ürünleri (sigara, pipo, puro, nargile v.s) sorumludur. Kişinin sigara içmemesine rağmen sigara dumanına maruz kalması ile de KOAH gelişebilir. Maden, pamuk veya tahıl gibi çeşitli tozlara maruz kalınan işyerlerinde çalışanlarında KOAH gelişme riski yüksektir.
Odun , kömür veya tezeğin kapalı olduğu yerlerde yakılarak kullanılması KOAH gelişiminde genetiğinde rolü vardır. Akrabalarında KOAH hastası olan tütün kullanıcılarının, olmayan tütün KOAH kullanıcılarına göre hastalığa yakalanma riski daha yüksektir.
Üfleme Testi (Spirometri) ile hava yolu darlığı saptanabilir. Akciğer filmi, kan oksijen seviyesi ölçümü ve bazı kan ve egzersiz testleri tanı koymada yardımcı tetkiklerdir." diye konuştu. 

KOAH'IN TEDAVİSİ
Samsun Büyük Anadolu Meydan Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Harun Yazgan son olarak, "Sigaranın bırakılması KOAH'lı hastalarının büyük çoğunluğunda öksürük ve balgam şikayetlerini azaltır. Sigara içilen yerden uzak durmalıdırlar. Grip ve zatürre aşılarını yaptırmak hastanede yatma sıklığını ve ölüm oranını azalttığını gösterilmiştir. Nefes açıcı ilaçlar, Evde oksijen tedavisi, Evde solunum cihazı tedavisi gibi yöntemlerde doğru ve erkin kullanılmazsa tedavi etkili olmaz. Hastalık ilerler, sık olarak hastalık seyrinde alevlenmeler olur ve hastaneye yatışlar artar. Yeterli fiziksel aktiviteler ve hareketli yaşam ile depresyonun önlendiği, kaslarda güçlenme ve kardiyovasküler sistem hastalıklarını önlemede önemli olduğu gösterilmiştir. Bir diyetisyen tarafından düzenlenen beslenme programı son derece önemlidir. Kötü beslenme kilo kaybına neden olarak zaman içerisinde kasların erimesine ve solunum kaslarının güçsüzleşmesine neden olur." diyerek sözlerine son verdi.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2020, 22:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4