'Milli mücadelenin izinde' Projesi Kavak'ta hayat buldu

Kavak Emirli Ortaokulu öğrencileri için "Milli mücadelenin izinde" projesi hayata geçirildi.

'Milli mücadelenin izinde' Projesi Kavak'ta hayat buldu ABONE OL

SAMSUN (AA) - Kavak Emirli Ortaokulu öğrencileri için "Milli mücadelenin izinde" projesi hayata geçirildi.

Emirli Ortaokulu öğretmenlerinden İrfan Çelik ve İlker Tekerli, öğrencilere vatan sevgisi aşılamak, milli değerleri tanıtmak, milli mücadele kahramanları ile fedakarlıklarını kavratmak ve bağımsızlık ruhunu anlatmak amacıyla "Milli mücadelenin izinde" projesi hazırladı.
Kavak Kaymakamlığı tarafından onaylanan projeye katılan 50 öğrencinin gezisi, Samsun Büyükşehir Belediyesi desteğiyle Bandırma Müze Gemisi ziyareti ile başladı.
"Nutuk" kitabı hediye edilen öğrenciler, Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a ayak bastığı İlkadım İskelesi'nde milli mücadelenin temsili başlangıcına tanıklık etti. 
Öğrenciler, daha sonra Atatürk'ün Samsun'da kurmaylarıyla ilk toplantılarını yaptığı, bugün Gazi Müzesi olan Mıntıka Palas Oteli'ni gezdikten sonra Büyükşehir Belediyesi tarafından gün ışığına çıkarılan tarihi Kurtuluş Yolu'ndan giderek Kavak ve Havza'ya geçti.
Havza genelgesinin hazırlanıp yayınlandığı Atatürk Evi'nde incelemelerde bulunacak öğrenciler, yine Kurtuluş Yolu'ndan Amasya il sınırına varacak. 
Proje koordinatörü İrfan Çelik, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra öğrencilerin milli mücadele ruhunu ve önemini yaşayarak öğrenmelerini istediklerini söyledi.
Yolculuk sırasında öğrencilere Atatürk'ün neler yaşadığını anlattıklarını belirten Çelik, Amasya il sınırına kadar milli mücadelenin ayak izlerini takip edeceklerini kaydetti.
Yol boyunca yaşanan tarihi olayları, Havza ve Amasya genelgeleri gibi belgeleri somutlaştırıp öğrencilere gösterdiklerini dile getiren Çelik, şöyle konuştu:
"Öğrencilere, ziyaret ettiğimiz müze ve mekanlarda bizzat Mustafa Kemal Atatürk’ün ağzından milli mücadele yıllarıyla ilgili Nutuk'taki paragrafları okutarak, onlara milli mücadeleyi analiz etme şansı sağlıyoruz. Milli mücadele yıllarındaki zorlukları somutlaştırılarak Sakarya Savaşı'nda Mehmetçiğin yediği öğle yemeğini öğrencilerle beraber yiyerek projeyi tamamlayacağız."

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2017, 09:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4