Omü Rektörü Bilgiç: Kurtuluş Meşalesi'ne Olimpiyat Meşalesi Eklendi

Samsun Ondokuzmayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Türk spor tarihinin en büyük organizasyonu olan 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları ile ilgili, “Bu şehir Kurtuluş Meşalesi’ne bir de Olimpiyat meşalesi ilave etmiş olacak. Kurtuluş Meşalesi ile Olimpiyat meşalesi birbirine çok yakışacak” dedi.

Omü Rektörü Bilgiç: Kurtuluş Meşalesi'ne Olimpiyat Meşalesi Eklendi ABONE OL

Samsun Ondokuzmayıs Üniversitesi Rektörü ve 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları Hazırlık ve Düzenleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sait Bilgiç, Deaflympics 2017 ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Oyunların Samsun’da yapılması kararı alındığında hazırlık süreciyle ilgili düğmeye bastıklarını söyleyen Rektör Bilgiç, “Olimpiyatların en sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi adına Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Akif Çağatay Kılıç’ın başkanlığında oluşan bu Hazırlama ve Düzenleme Kurulu, çalışmalarını titiz bir şekilde sürdürdü. Kurulumuz, üzerine düşen yükün ve sorumluluğun farkındadır“ dedi.


“İLK OLİMPİYAT KÖYÜ UYGULAMASINA ŞAHİTLİK EDECEĞİZ”
Oyunlar için üniversitenin üstlendiği en önemli görevlerden bir tanesinin Olimpiyat Köyü olduğunu söyleyen Bilgiç, “Üniversitemiz kampüsünde yer alan öğrenci yurtlarımız son derece üst düzey kalitede. İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları’nın Paris 1924’e dayanan tarihindeki ilk Olimpiyat Köyü uygulamasına Türkiye’de şahitlik etmiş olacağız. Üniversitemiz kampüsünde yer alan 4 bin 500 kişi kapasiteli yurtlarla hemen üniversite çevresinde yer alan yurtlarda yer alacak yatak sayısı toplamda 7 bin 500 civarında. Olimpiyat Köyü’nde 7 bin 500 kadar misafiri barındırabileceğiz. Sporcuların her türlü sportif ihtiyaçlarını karşılayabilecek altyapılar sağlandı. Zaten  kampüsümüz doğal güzelliği ile de oldukça dikkat çekici. Sporcularımızın ve diğer katılımcıların Olimpiyat Köyü’nden mutlu bir şekilde ayrılacaklarını düşünüyoruz. İnşallah bizi güzel anılarla hatırlarlar” diye konuştu.


“SAMSUN YENİ BİR UNVAN KAZANDI”
Olimpiyat ruhunun insanlar arasında birlik, beraberlik ve dayanışma sağlayacağını da ifade eden Rektör Sait Bilgiç, “Samsun, Kurtuluş Meşalesi’nin yakıldığı şehir. Dolayısıyla Samsun bugün bu Kurtuluş Meşalesi’ne bir de olimpiyat meşalesi ilave etmiş olacak. Bu anlamda Kurtuluş Meşalesi ile olimpiyat meşalesinin birbirine çok yakışacağını düşünüyorum. Böylece Samsun artık ikinci bir unvan daha kazanmış oldu. Olimpiyat şehri olmanın kazanımlarını da daha sonra inşallah yaşayarak göreceğiz.” dedi.


“İŞARET DİLİ SEFERBERLİĞİ BİR EKSİKLİĞİ ORTADAN KALDIRACAK”
Kentte başlatılan işaret dili seferberliği ile ilgili toplumun bir eksikliği fark ettiğini belirten OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, “Olimpiyatların Samsun’da düzenleneceği açıklanır açıklanmaz, üniversitemizin de içinde bulunduğu çalışmalarla, gönüllülerden oluşan ve olimpiyatlarda görev yapacak kişiler işaret dili öğrenmeye başlamış oldu. Gelen katılımcılarımızla iletişim bu şekilde sağlanmış olacak inşallah. Böylece Samsun’da işaret dilini bilen kişi sayısı artmış oldu. Bunların büyük bir kısmı da üniversitemiz öğrencileri. Dolayısıyla öğrencilerimiz Türkiye’nin değişik bölgelerine dağıldıklarında, burada öğrendikleri işaret dilini, kendi şehirlerinde de ihtiyaç halinde kullanabilecekler” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2017, 09:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4