Organ Bağışı Atakum’da yeniden can buluyor

Organ ve Doku Nakli Samsun Bölge Koordinasyon merkezi sorumlusu Dr. Mehmet Kazak Atakum’da Organ bağış Kampanyası başlatan Atakum Gönüllüler Derneği’nde konferans verdi.

Organ Bağışı Atakum’da yeniden can buluyor ABONE OL

‘Ülkemizde 30 bin kişi organ ve doku beklediğini,  ve maalesef bu insanların bir kısmı da organ sırası beklerken hayatların kaybettiğini dile getiren Organ ve Doku Nakli Samsun Bölge Koordinasyon merkezi sorumlusu Dr. Mehmet Kazak, ‘’Bizde Samsun sağlık müdürlüğü olarak Atakum Gönüllüleri Derneği’yle birlikte başta Atakum ve Samsun dahil tüm Türkiye’de geniş kitlelere duyuracak bir şekilde organ bağış kampanyası başlatıyoruz. Samsun’da şuan 12.500 bağışçımız var’’ dedi. 

Bu durumun Samsun için çok sevindirici olduğunu ve  Samsun’da birçok hastanede organ bağışı standı açtığını ifade eden Dr. Kazak,  ‘’Hem halkımızı bilgilendirmek hem de organ bağışçı bir ailenin ferdi yapabilmek. 18 yaş üstü herkes 2 kişinin huzurunda organlarını bağışlayabilir. Organ bağışçısının beyin ölümü gerçekleştiğinde ailesinin onayı ile organlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz’’ şeklinde konuştu. 

Organ bağışının Atakum ve Samsun dahil geniş kitlelere duyurulmasında en etkin insanların başında gelen Atakum Gönüllüleri Genel Sekreteri Bayram Çelik ise şunları kaydetti: Dili dini ırkı mezhebi ne olursa olsun organ bağışı insanların en fedakarca yapabileceği bir davranıştır. İnsan dünyaya sadece yeme-içme ve yatmak için gelmez. İnsanları diğer canlılardan ayıran özellik aklıdır ve bu aklı da insanların faydasına kullanmak zorundadır. Bu aklı kullanırken toplumunu her noktasına hitap etmek zorundadır. Bu bir insanlık vazifesi olması gerekmektedir. Bir insanın hayatına katkı sunuyorsun. Onunla yaşam mutluluğunu paylaşıyorsun. Bu duyarlılığımızı sürekli göstermemiz gerekmektedir. Ülkemizde  25.224 insanımızın organ ve doku nakline ihtiyacı var… Her yıl yaklaşık 2500  kişi organ nakli beklerken hayatını kaybetmektedir. Mesela böbrek hastaları diyalizden yaşam desteği alabilirken, akciğer, kalp ve karaciğer  hastalarının tek şansı organ naklidir… Öldüğünüzde birkaç insan can olabilmek kadar güzel daha ne olabilir ki… Bütün vatandaşlarımızı bu konuda organ bağış kampanyamıza bekliyoruz. Ve diyoruz ki; ‘’Bağışlanan her organ yeni bir hayattır’’

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2018, 11:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4