Saç Ekiminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Son yıllarda son derece yaygın biçimde tercih edilen saç ekimi operasyonunun kendisi kadar, operasyon sonrası süreçte merak edilmektedir. Saç ekiminden sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Saç Ekiminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sorusu, saç ekimi ile ilgili ilk sorulardan bir tanesidir. Zira herken saç ekiminin en başarılı şekilde tamamlanmasını ister ve bunun için ne gibi kurallara uyması gerektiğini merak eder. Saç Ekimi Doktoru Yetkin Bayer, bu konu hakkında bilmek istedikleriniz hakkında bilgiler veriyor.
Saç kaybı yaşayan kişi, başarılı bir işlem sonucu saç ektirdikten sonra dikkat etmesi gereken konular olacaktır. Saç ekim işleminin uzman bir doktor tarafından yapılması kadar hastanın işlem sonrası dikkat etmesi gerekenlerde önem arz etmektedir. Çünkü hasta işlem sonrası bazı konulara dikkat etmezse tüm emekler boşa gidecektir.
Kişinin sağlıklı ve gür saçlara sahip olması, iyileşme sürecinde ne kadar özen gösterdiğiyle orantılıdır. Günümüzde başarısız olan saç ameliyatlarının büyük kısmı hastanın iyileşme sürecinde kurallara uymamasından kaynaklanıyor. Diğer kalan kısmı da ekim yapan kişilerin uzman olmayışından meydana geliyor. Bu iki unsur birbirine bütündür. Her ikisinde de başarı sağlandığında, saç ekim operasyonu da başarıya ulaşır.
Saç Ekimi İşlemi Sonrası İlk Hafta Dikkat Edilmesi Gerekenler
Saç ekiminden sonra dikkat edilmesi gereken detaylar bulunmaktadır. Özellikle her sürecin kendi içerisinde birtakım dikkat edilmesi gereken unsur bulundurduğunu belirtmekte fayda var. Bunları maddeler halinde açıklayalım. Saç ekimi işleminden sonraki ilk 3 gün ve ilk hafta dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibi sıralanmıştır:
Saçlar ilk gün yıkanmamalıdır. Bu çok sık yapılan bir hatalı uygulamadır. İşlemden bir gün sonra kliniğe gidip pansuman yapılmalıdır. Kişinin saçları, 3. günden sonra uzman tarafından yıkanmalıdır.
Saç ekimi işleminden sonraki günlerde dışarı çıkmak gerekiyorsa, şapka kullanmayı önermekteyiz. Çünkü bilindiği üzere güneş ışınları saç ekim bölgesinin bir numaralı düşmanıdır ve büyük sorunlara sebep olabilmektedir.
Saç köklerinin ekildiği kısım herhangi bir şeye temas etmemelidir. Fiziki temastan mutlaka kaçınılmalıdır. Ayrıca kişi başını bir yere çarpmamaya dikkat etmelidir.
İşlemden sonra ilk 3 gün kafeinli içecekler, asitli içecekler ve alkol içilmemelidir. Ayrıca sigara kesinlikle tüketilmemelidir. Bu ürünlerin tüketimi farklı komplikasyonları tetikleyebilmektedir.
Saç ekimi yapılmış kısım minimum 15 gün, yağmur gibi benzeri dış faktörlerden korunmalıdır.
İşlemden sonra kişi, ılık su ile yıkanmalıdır. Suyun sıcaklığına dikkat edilmeli, aşırı sıcak ve soğuk derecelerden kaçınılmalıdır. Ayrıca hamam, havuz, sauna ve denizden uzak durulmalıdır.
Kişi 3. günden itibaren 15 gün boyunca doktorun önerdiği şampuanı kullanmalıdır. Sıradan duş ürünlerinden kaçınılmalıdır.
İşlemden sonra saç köklerinin olduğu bölgede kızarıklık ve sivilceler görülebilir. Bunun için verilen ilacı düzenli kullanmak ve temizliğe dikkat etmek bu sorunu kısa sürede giderecektir.
Saç Ekim İşlemi Sonrası 15 Gün Dikkat Edilmesi Gerekenler
Saç ekimi sonrası 15 gün boyunca dikkat edilmesi gerekenler aşağıda maddeler halinde açıklanmıştır:
Saç ekim işleminden sonra verilen özel losyon düzenli kullanılmalıdır. Özellikle ilk 15 gün kullanılması önemli bir detaydır.
Kişi şok dökülme sürecini yaşarken paniğe kapılmamalıdır. Hemen ekim işlemi yaptırmanın işe yaramadığını düşünmemelidir. İlk etapta saçların dökülmesi normaldir. İşlemden birkaç ay sonra ekilen saç köklerinden yeni saçlar ortaya çıkacaktır.
Cinsel ilişki, işlemden sonra 15 gün boyunca önerilmemektedir.
Doktor hastaya nemlendirici sprey verirse düzenli kullanmaya özen göstermelidir.
Saç ekimi sonrası kişi kaşıntı hissederse doktoruna bildirmelidir.
İşlem sonrası kişi jöle, spreyler ve briyantin gibi ürünler kullanmamalıdır.
Ayrıca saç ekimi operasyonu sonrası birkaç ay içinde saç kurutma makinası kullanılmamalıdır. Çünkü saç kurutma makinası saç köklerinin ısınmasına neden olacaktır. Saç ekimi işlemi yaptıran kişi 1 ve 1,5 yıl boyunca saçının bakımına ve hijyenine çok önem vermelidir. Kişi saçları uzamaya başladığında, doğru şampuanı ve kozmetik ürünleri kullanarak, saç ve saç derisini korumalıdır. Saç ekimi işlemi yaptıran kişi, zorlayıcı hareketlerden kaçınarak kendini yormamalıdır.
Saç ekimi sonrasında, doktorunuzun tavsiyelerine harfiyen uyunuz. Doktor tavsiyesi kapsamında yıkama ürünleri kullanınız ve bunun dışında herhangi bir kimyasal kullanmayınız. Davranışsal olarak da yine doktorunuzun size uymanızı belirttiği hususlara dikkate etmeniz gerekir. Tabii en önemlisi, süreç içerisinde sadece hekimlerden bilgi almanız olacaktır. Hekimler dışında kimseden bilgi ve destek almayınız.
Dr. Yetkin Bayer’e ulaşmak ve detaylı bilgi almak için https://www.yetkinbayer.com/sac-ekim-sonrasi.html bu adrese tıklayabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2022, 22:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4