Samsun Bayram Namazı Saati, Evde Bayram Namazı Nasıl Kılınır?

Bu yıl camilerde kılınmayacak olan bayram namazını, isteyenler evde kılabilirler. Peki bayram namazı saat kaçta kılınacak? Samsun'da bayram namazı saat kaçta? Bayram namazı evde tek başına kılınır mı?”

Samsun Bayram Namazı Saati, Evde Bayram Namazı Nasıl Kılınır?

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, koronavirüs nedeniyle bayram namazının camilerde kılınamayacağını belirterek, "Dileyen evinde bayram namazını, dileyen de nafile niyetiyle iki ya da dört rekat kuşluk namazı kılabilir" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, yaptığı açıklamada, mübarek Ramazan ayının son gününde olunduğunu hatırlatarak, "Rahmet mevsimiyle vedalaşmanın hüznünü yaşıyoruz" dedi. Yarın ise Ramazan Bayramı olduğunu ve bayramların müminler için sevincin, coşkunun, muhabbetin en yoğun yaşandığı zamanlar olduğunu belirtti. 

Peki Evde Bayram Namazı Nasıl Kılınır?
Samsun'da bayram namazı saat 05:43'de kılınacak. Bayram namazı nasıl kılınır? İşte merak edilen o sorunun yanıtı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Zeki Sayar, Hanefi mezhebinde bayram namazı vacip olduğunu, mutlaka cemaatle camide kılınması gerektiğini belirterek, bu mezhebe göre insanların evlerinde tek başına veya bir araya gelerek cemaatle bayram namazı kılmalarının uygun olmadığını smyledi. Sayar; Bayram Namazı yerine Duha namazını önerdi. 

Sayar sözlerine şöyle devam etti; "Müslüman kardeşlerimize tavsiyemiz, bayram günü erkenden kalkmalarıdır. Sabah namazından sonra Kur'an-ı Kerim okuyarak, tekbir, tehlil getirerek, zikir fikir yaparak beklerler. Sonra bizim kerahat vakti dediğimiz yani bayram namazının kılınma vakti girince evlerinde 2 rekat veya 4 rekat Allah rızası için 'duha namazı' kılarlar. 'Kuşluk duha namazı' zaten her zaman kılınan bir namazdır, yani nafile namazlardan birisidir. Onu kılabilirler, dua ederler, bunu tavsiye ediyoruz. Böylece bayramı ihya etmiş olurlar" dedi.

Sayar, Şafi mezhebinde de asıl olan yine bayram namazının cemaatle camide kılınması olduğunu söyleyen Sayar,  farklı bir görüş olarak bu mezhebin içtihadının bayram namazını kaçıran insanların evlerinde tek başına veya cemaat olarak da bayram namazını kılabileceği yönünde olduğunu söyledi.

Sayar, "İsteyen kardeşlerimiz, özellikle Şafi mezhebine mensup olan kardeşlerimiz bu görüşle de amel edebilirler" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344