Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne 'Proje Ödülü'

Tarihi ve kültürel mirasın koruyucusu belediyeler ödüllerini YAPEX Fuarı’nda aldı Tarihi Kentler Birliği tarafından bu sene 16’ıncısı düzenlenen “Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması”nda kazanan belediyelere ödülleri, YAPEX Fuarı’nda düzenlenen törenle verildi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne 'Proje Ödülü'

Kültür mirasını koruma çalışmalarını özendirmek amacıyla düzenlenen yarışmada Samsun Büyükşehir Belediyesi,  Saathane Meydanı ve Şifa Hamamı Restorasyon, Gazipaşa Mahallesi Kültür Evi projeleri ile Proje Ödülü’ne layık görüldü. Ödülü Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz aldı.

ÇEKÜL Vakfı ve Akdeniz Tanıtım işbirliğinde düzenlenen ve her yıl restorasyon ve yapı sektörüyle; tarihi belediyeleri, akademisyenleri ve uzmanları bir araya getiren YAPEX Restorasyon Fuarı “Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması”nın ödül törenine ev sahipliği yaptı. Tarihi Kentler Birliği’nin kültür mirasını koruma çalışmalarını özendirmek amacıyla düzenlediği ve gelenekselleşen yarışmada bu sene 69 belediyeden toplam 143 proje değerlendirildi. TKB’nin mimarlık, şehircilik, arkeoloji, sanat tarihi, hukuk ve kent yönetimi alanlarındaki uzmanlardan oluşan Danışma Kurulu tarafından incelenen başvurular arasında ödül alan projeler YAPEX Fuarı’ndaki Özendirme Yarışması Sergisi’nde katılımcılarla paylaşıldı.

Ödül töreninde kültürel mirasın korunmasının ve işlevdirilmesinin önemine vurgu yapan ÇEKÜL Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Üyesi Hasan Özgen, Özendirme Yarışmasına yoğun ilginin ve nitelikteki artışın, üye belediyelerle kurulan ilişki ağı sayesinde oluştuğunu söyleyerek, iki noktaya vurgu yaptı: ÇEKÜL Vakfı’nın düzenlediği Çarşamba Kent Toplantıları ve ÇEKÜL Akademi’nin eğitim programları. Özgen bu ortaklık içerisindeki değerlendirmelerin verimliliği artırdığını söyledi.

Tarihi Kentler Birliği ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise Özendirme Yarışmasına gelecek yıllarda, somut olmayan kültürel mirasın ve doğal mirasın korunmasına ve yaşatılmasına yönelik projelerin de başvurmasını beklediklerini söyledi.

Kültür Mirasını Koruma ve Özendirme Yarışmasında Proje Ödülü kazanan Samsun Büyükşehir Belediyesi, üç farklı koruma ve işlevlendirme çalışması ile Proje Ödülüne layık görüldü. Samsun’un ödülünü Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Tarihi Kentler Birliği Encümen Üyesi ve Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın elinden aldı.  

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Saathane Meydanı ve Şifa Hamamı Restorasyon, Gazipaşa Mahallesi Kültür Evi projeleri, kent merkezinde anıtsal yapıların nitelikli ve sade bir mimari tasarım ile korunması, kent kimliğine olan olumlu katkıları, kamusal kullanımı destekleyen tasarım anlayışı, sosyal ve ekonomik etkisi yüksek bütüncül işlevlendirme kurgusu ile ödül aldı.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2017, 11:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4