banner341

Samsun'da Su Ürünleri Denetimi Yapıldı

Samsun'da toplam 167 adet denetimde, 3 kişi/firmaya idari para cezası uygulandı.

Samsun'da Su Ürünleri Denetimi Yapıldı ABONE OL

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ülke genelinde 03-10 Ocak 2020 tarihleri arasında deniz, içsular, karaya çıkış noktaları, balık hali, nakil güzergâhları, işleme ve değerlendirme tesisleri, soğuk hava depoları ile toptan ve perakende satış yerlerinde eş zamanlı olarak denetimler planlanmıştı. 
Bu kapsamda Samsun'da bulunan yerlerde yapılan toplam 167 adet denetimde, 3 kişi/firmaya idari para cezası uygulandı.
Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim SAĞLAM yaptığı açıklamada; yapılan denetimler sayesinde kurallara uygun çalışan balıkçıların haklarının da korunduğunu belirtti. Sağlam ayrıca,denetimin yanında; balıkçılara, nakil aracı kullanıcılarına ve toptan ve perakende su ürünleri satışı yapan esnafa da yeni kanunla ilgili bilgiler verildiğini ifade etti. 
Denetimler sırasında yapılan evrak kontrollerinde, yeşil ruhsat denilen tekne ruhsatlarının, su ürünleri faaliyetlerinde bulunan gerçek/tüzel kişilerin sahip olmaları gereken "Sarı ruhsat" denilen profesyonel balıkçılık ruhsatlarının ve bu ruhsatların geçerlilik sürelerinin de kontrol edildiğini belirtti.
Sahil Güvenlik komutanlığı ekiplerinin de denizlerde kendi denetimlerini gerçekleştirdiğini, yeni su ürünleri kanun değişikliği ile bundan böyle el konulan küçük boydaki balıkların, perakende veya toptan olarak piyasaya arz edilemeyeceğini belirterek, bu tür su ürünlerinin ya yem fabrikalarına satılacağını ya da hayır kurumlarına bağışlanacağını ifade etti. Öte yandan yeni kanunla idari yaptırımların ağırlaştırıldığını belirten Sağlam, geçmişte bin 635 lira ile 5 bin lira arasında değişen cezaların, yeni değişiklik ile 5 bin ile 50 bin lira arasına çıkartıldığı örneğini  verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2020, 17:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4