Samsun uluslararası öğrenciler için bir liman

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen ‘’Ondokuz Mayıs Üniversitesi Geleneksel Türkçe Şöleni’’ renkli görüntülere sahne oldu. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen şölene OMÜ’de öğrenim gören uluslararası öğrencilerin yanı sıra çok sayıda akademisyen ve çeşitli bölümlerde okuyan Türk öğrenciler katıldı.

Samsun uluslararası öğrenciler için bir liman ABONE OL

13 Mayıs 1277’de Karamanoğlu Mehmet Bey’in Konya’da Türkçeyi resmi dil ilan edişinin yıldönümü münasebetiyle hazırlanan programda Afrikalı bir öğrencinin davul eşliğinde Karamanoğlu Mehmet Bey’in fermanını okuması büyük alkış aldı. 

Şölende konuşan OMÜ-TÜRKÇE Müdürü Doç. Dr. Yakup Poyraz, ‘’Dünyanın dört bir yanından kopup gelerek güzel ülkemizde misafir ettiğimiz uluslararası öğrencilerimiz gözbebeklerimiz bizleri kalplerindeki sevgi, dillerindeki Türkçe ile programlarına ve gönüllerine misafir etmek için bu güzel programını tertip etmişler, kendilerini kutluyorum. Bugün Ondokuz Mayıs Üniversitesi yüzden fazla ülkeden gelen öğrencilerle adeta Birleşmiş Milletleri andırıyor. Üniversitemizde öğrenim gören uluslararası öğrencilerimizin Türkçe öğrenmeleri, ülkemize, şehrimize ve üniversitemize alışmaları ve entegrasyonlarında önemli bir işlevi olan tabir yerindeyse ilk sığınılacak liman görevi yapan OMÜ-TÜRKÇE 4 yıllık kısa geçmişinde rüştünü ispat etmiş ve bugün uluslararası bir marka haline gelmiştir.” dedi.
Farklı yörelere ait türkülerin seslendirildiği programın son bölümlerinde sahne alan OMÜ-TÜRKÇE’ye uyarlanan ‘’ senden daha güzel’’ şarkısı başlamadan önce izleyicilerin arasında oturan uluslararası öğrencilerin kareografisi görülmeye değerdi. 
Şölen sahnede çekilen hatıra fotoğrafıyla sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2017, 09:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4