banner341

Samsun’da Kızılay ve Elvinder’den kan bağışı projesi

Kızılay Samsun Kan Bağışı Merkezi ve ELVİNDER ortak çalışması ile 10 mahallede 100 ünite kan bağışı projesi, Baruthane Mahallesi’nde başladı

Samsun’da Kızılay ve Elvinder’den kan bağışı projesi ABONE OL

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) süreci ve havaların ısınması nedeniyle azalan kan bağışını artırmak amacıyla Türk Kızılayı Samsun Kan Bağışı Merkezi ve ELVİNDER ortak çalışması başlattı. ” 10 mahallede 100 ünite’ kan bağışı sloganıyla başlatılan kampanyanın ilk durağı Samsun’un İlkadım İlçesi Baruthane Mahallesi oldu.

SÜREKLİ İHTİYAÇ
Salgın döneminin getirdiği sıkıntılardan dolayı kan stoklarındaki azalmanın baş göstermesi üzerine böyle bir çalışmanın başladığını belirten ELVİNDER Başkanı Yeşim Gürsoy, “Kök hücrenin, kan ve organ bağışının hepimiz için ne kadar önemli olduğunu, her an bizim de aynı ihtiyaca maruz kalabileceğimizi ortaya koymak istedik. Ağustos ayı, Kızılay için en zor aylardan biri. Bilinçli bir organizasyonla kan stoklarının artması için
ortak bir proje yürütelim ve Kızılay’a destek olalım dedik. Bu kapsamda “10 mahalle her mahalleden 100 ünite kan bin ünite kan” diyerek Kızılay ile birlikte mahallelerimizi belirledik. İlk olarak Baruthane Mahallesi’nden başladık. Buradan sonra rotamız Karasamsun ve diğer mahalleler, muhtarlarımız da sağ olsun bizlere destek veriyor. Kan sürekli bir ihtiyaç hele de şu zamanda kan bağışı yapmamız gerekiyor” dedi.

HAZIRLIKLARIMIZI YAPTIK
Karasamsun Mahallesi Muhtarı Hüseyin Yıldırım ise, “Kan bağışı projesinde ilk olarak Baruthane Mahallesi seçildi. Ardından Karasamsun Mahallesi’ne Kızılay Kan Bağışı aracı gelecek. Mahallemizde hazırlıklarımızı yaptık. ELVİNDER ve Kızılay koronavirüsten sonra kan stoklarının bittiğine dair mahallemize gelip seminer verdi. Gerçekten bu durum iç açıcı değil. O yüzden biz de mahalleli olarak bu taşın altına elimizi koyduk. Unutmayalım kan sürekli bir ihtiyaçtır” diye konuştu.
Etkinlikte Baruthane Mahallesi’ndeki çok sayıda vatandaş kan bağışında bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4