Samsun'da olimpiyat coşkusu başladı

3 Temmuz’da Lozan’dan teslim alınan 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları meşalesi, Batı Park’ta Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın katılımıyla düzenlenen görkemli törende Samsunlularla buluştu. Törene Olimpiyat elçileri Taha Akgül, Mustafa Dağıstanlı, Şahika Ercümen, Gökhan Gönül, Sabri Sarıoğlu ve Ece Vahapoğlu da katıldı.

Samsun'da olimpiyat coşkusu başladı ABONE OL
banner363

18-30 Temmuz tarihleri arasında Samsun’da düzenlenecek olan 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları’nın meşalesi, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın katılımıyla, Samsun Batı Park’taki törende Samsunlularla buluştu. 

Bakan Çağatay Kılıç, törende yaptığı açıklamada Olimpiyat meşalesinin Samsun’da olmasından dolayı duyduğu memnuniyet dile getirirken, “Samsun, 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları’na yıllarca konuşulacak güzellikte bir ev sahipliği yapacaktır. Bu konuda değerli hemşerilerime inanıyorum ve güveniyorum. Samsun Olimpiyatlara hazır. İnşallah 18 Temmuz’daki açılışımızla beraber 30 Temmuz’a kadar bu organizasyon devam edecek. Hepinize katılımınız için, buradaki enerjiniz için teşekkür ediyoruz. Elçilerimize ve tüm Samsun’a teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Törende ayrıca Samsun Valisi Osman Kaymak, AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan ile Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da birer konuşma yaptı. Uluslararası İşitme Engelliler Spor Komitesi Asbaşkanı Kang Chen de Samsunlularla Olimpiyat coşkusunu paylaştı.

Samsun doğumlu Olimpiyat şampiyonu milli güreşçiler Mustafa Dağıstanlı ve Taha Akgül, milli futbolcular Gökhan Gönül ve Sabri Sarıoğlu, dünya serbest dalış rekortmeni Şahika Ercümen ile sunucu ve atlet Ece Vahapoğlu da Olimpiyat elçisi olarak törende hazır bulundu.

MEŞALEYİ TAHA AKGÜL GETİRDİ

Sunuculuğunu Ersin Düzen’in yaptığı törende, Deaflympics’in tarihi, meşalenin özellikleri ve organizasyonun genel tanıtımıyla ilgili video gösterimleri yapıldı. Ardından Taha Akgül, Türk heyetinin 3 Temmuz’da Uluslararası İşitme Engelliler Spor Komitesi’nin Lozan’daki merkezinden teslim aldığı Olimpiyat ateşini sahneye getirdi. Deaflympics’te mücadele edecek işitme engelli Türk sporcuların geri sayım videosuna, Batı Park’ı dolduran Samsunlular da eşlik etti. Geri sayımın tamamlanmasının ardından Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç, protokol mensupları ve olimpiyat elçileri meşalelerini yaktılar ve Mustafa Dağıstanlı Spor Salonu’na yürüdüler.

MEŞALE YILMAZ’A TESLİM EDİLDİ

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Mustafa Dağıstanlı Spor Salonu’nun önünde yaptığı açıklamada, “Şimdi sıra işi sahibine teslim etmeye geldi. Biliyorsunuz bu Olimpik oyunlarda işin sahibi şehrin belediye başkanıdır. Biz buraya kadar getirdik. Bundan sonrası Büyükşehir Belediye Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz Bey’e ait” diyerek meşaleyi Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’a teslim etti.

BAKAN ÇAĞATAY KILIÇ OLİMPİYAT ELÇİLERİYLE BULUŞTU

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Olimpiyat meşale etkinlikleri kapsamında Samsun’da bulunan Olimpiyat elçileriyle, Samsun Büyükşehir Belediyesi Golf Kulübü’nde bir araya geldi. Bakan Çağatay Kılıç elçilerle Deaflympics 2017 ile ilgili değerlendirmelerde bulunurken golf sahasında hatıra fotoğrafı çekildi.

AÇILIŞ SEREMONİSİ 18 TEMMUZ’DA
3 binin üzerinde sporcunun, antrenörler ve delegelerle birlikte 5 binin üzerinde katılımcının mücadele edeceği Türk spor tarihinin en büyük organizasyonu 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları, 18 Temmuz’da yeni Samsun 19 Mayıs Stadyumu’nda düzenlenecek açılış seremonisiyle başlayacak. Tarihin en geniş katılımlı Deaflympics’i, 30 Temmuz’da Mustafa Dağıstanlı Spor Salonu’nda düzenlenecek törenle sona erecek.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2017, 18:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner365

banner4

banner360

banner361