banner341

Selanik Başkonsolosu Ceylan Rektör Ünal’la Telefonda Görüştü

Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu (KARDEF) Başkanı Salih Meriç ve Yönetim Kurulu üyeleri, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal’ı makamında ziyaret etti.

Selanik Başkonsolosu Ceylan Rektör Ünal’la Telefonda Görüştü ABONE OL

Orta Karadeniz Bölgesi’ndeki 5 ilde 22 derneğin birleşmesiyle kurulan KARDEF’in Başkanı Salih Meriç, ziyarette OMÜ ile ilişki ve diyaloğu güçlendirecek girişimlerde bulunup, projeler üretmeyi amaçladıklarını belirterek bu yöndeki beklenti ve taleplerini Rektör Ünal’a iletti.

Selanik Başkonsolosu Efe Ceylan’la bağlantı kuruldu
Görüşmede Başkan Meriç, mobil telefonuyla Dışişleri Bakanlığı Selanik Başkonsolosluğuyla bağlantı kurarken Rektör Ünal, Başkonsolos Efe Ceylan’la mobil telefon üzerinden Batı Trakya’da yaşayan Türk öğrencilerin, OMÜ’nün eğitim imkânlarından yararlanması hususunda görüştü.
Rektör Ünal, “Hedefimiz; 2 buçuk yıllık programımızla nitelikli öğrencileri OMÜ’ye çekmek”
Telefon görüşmesinde Başkonsolos Ceylan’a, öğrencilere yönelik ‘Doğrudan Eğitime Destek Programı’ndan bahseden Rektör Ünal “Önemli olan husus; öğrencilerin, kendi ülkesine döndüklerinde Üniversitemizde aldığı eğitim ve yeterliliğiyle öne çıkması. Zaten bölüm ve programlarımızın temel felsefesi de bu anlayış üzerine kurgulandı. Sahip olduğumuz 2 buçuk yıllık eğitim programımız doğrultusunda da öğrenciler burslandırılıyor, bu bursun devam etmesi öğrencinin başarısına bağlı. Bu programımızla nitelikli öğrencileri OMÜ’ye çekmek istiyoruz. ‘Doğrudan Eğitime Destek Programı’ adını verdiğimiz bu program, öğrenciye yük getiren değil, aksine onların, eğitimi daha kolay ve daha başarılı alabilmesini sağlıyor. Bu programımızı hakikaten çok önemsiyoruz zira nitelikli öğrencilerle bu programımızı daha da güçlendirmek arzusundayız.” diye konuştu.

Başkonsolos Ceylan: “Dışişleri Bakanlığı üzerinden OMÜ ile iletişim kurmak istiyoruz”
Rektör Ünal’dan söz konusu program hakkında bilgiler alan Başkonsolos Efe Ceylan da Başkonsolosluk olarak öğrencileri Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları (YTB) aracılığıyla sürekli bilgilendirdiklerini belirterek öğrencilerin doğru yönlendirilmesi açısından OMÜ ile Dışişleri Bakanlığı vasıtasıyla irtibat kurmak istediklerini dile getirdi. Rektör Ünal’ın aktardığı bilgileri not alan Başkonsolos Ceylan, bu çerçevede harekete geçeceklerini kaydetti.
Nazik ziyaretleri ve gösterdikleri yakınlıktan ötürü Başkan Meriç ve Yönetim Kurulu üyelerine teşekkür eden Rektör Ünal, göreve geldikleri günden itibaren sivil toplum kuruluşları ve kentin diğer dinamikleriyle iş birliğine açık bir yönetim anlayışı sergilediklerini dile getirdi.
Samsun ve OMÜ’yü ilgilendiren projeler konusunda hassas ve özenli davranmaya gayret ettiklerine işaret eden Rektör Ünal, Karadeniz Bölgesi’ndeki mübadillerin, federasyon çatısı altında bir araya gelmelerinin bir sinerjiyi de beraberinde getireceğini sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4