Sigorta Usulsüzlüğü ‘SOBE’yle yakalanacak!

Anadolu Sigorta, sigorta sektörünün en önemli sorunlarından birisi olan, hasar alanındaki suistimallerle mücadele kapsamında ‘Suistimal Önleme ve Bertaraf Etme’ (SOBE) projesini hayata geçirdi. SOBE, oto hasar dosyalarına yönelik bireysel ve organize hasar suistimallerinin tespit edilip engellenmesinin önünü açacak.

Sigorta Usulsüzlüğü ‘SOBE’yle yakalanacak! ABONE OL

Sigorta suistimalleri ile mücadele dünyada olduğu gibi ülkemizde de sigorta sektörünün en önemli gündem maddelerinden birisi olmuştur. Zaman içerisinde çeşitlenerek artan sigorta suistimalleri gelişmiş ülkelerde vergi kaçakçılığından sonra en yaygın ekonomik suç olarak değerlendirilmektedir.
Sigorta suistimalleri sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl 80 milyar dolar zarara neden oluyor. Türkiye’de ise ödenen hasar tazminatlarının yaklaşık yüzde 12’lik bölümünün suiistimal hasar talepleri olduğu tahmin edilirken, bu sahtekârlıkların yıllık faturasının 2 milyar liraya ulaştığı düşünülüyor. Bu suiistimaller, yalnızca sigorta şirketlerine zarar vermekle kalmıyor, hasar maliyetlerini yükseltip, sigorta primlerinin artmasına da sebep oluyor.
Türkiye sigorta sektörünün köklü kuruluşu Anadolu Sigorta, bu amaçla, sigorta suiistimallerini büyük oranda azaltmayı hedefleyen ve içeriği itibariyle sektörde bir ilk olan SOBE isimli projesini hayata geçirdi. Bu projeyle Anadolu Sigorta, sigorta usulsüzlüğünün tespiti ve önlenmesine dönük teknik ve analitik değerlendirme yöntemlerine dayanan önemli bir adımı atmış oldu.
Proje, alanında lider olan Hollanda menşeili yazılım firması FRISS ile ortak çalışma sonucunda 6 ayda gerçekleştirilmiştir. Bu proje sayesinde suiistimal gerçekleştiren sigortalılar çok daha etkin bir şekilde tespit edilirken, suistimal yapmayan sigortalılarımız da yüksek kalitedeki hasar hizmetini en hızlı ve etkin bir şekilde alabilmenin ayrıcalığını yaşayacaklar.

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2017, 09:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4