Siyanür nedir? siyanür zehirlenmesi ve sonuçları

CNN Türk ekibi son günlerde adından sıkça söz ettiren siyanür maddesini araştırdı. Siyanür nereden, nasıl alınır? CNN Türk ekibi Arayıp sordu: Siyanür alabilir miyiz?

Siyanür nedir? siyanür zehirlenmesi ve sonuçları ABONE OL

Siyanür nedir? Siyanür her yerde satılan bir madde mi? Birbiri ardı sıra gelen toplu intihar haberleri sonrası kamuoyunda bu sorular sıklıkla sorulmaya devam ediyor. 
Siyanür esası itibariyle altın madenciliğinden fotoğrafçılığa kadar çok geniş bir yelpazede kullanılıyor. Ancak intihar haberleri sonrası bu maddeye nasıl bu kadar rahat ulaşılabildiği soru işaretlerine neden oldu?  İşte, “Her isteyen siyanür satın alabilir mi” İşte, merak edilenler...
haber metninin boyutu  
haber metnini yazdır 
Siyanürle intihar haberleri sonrası bu maddenin nasıl bu kadar kolay bulunabildiği kafalarda soru işaretlerine yol açtı. Peki, siyanür nedir? Siyanür sertifikasız olarak her yerden satın alınabilen bir madde mi? CNN TÜRK Muhabiri Zeynep Karamustafa ve kameraman Serkan Emekçi, bu soruların yanıtını aradı ve Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Selin Top ile konuştu. İşte, röportajın detayları ve “Siyanür nedir?”  sorusunun kısaca cevabı…
HER İSTEYENE SİYANÜR SATIŞI YAPILIYOR MU?
Siyanüre ulaşmak kolay mı? CNN TÜRK ekibi, cevabını bulmak için telefon başına geçti.
- Merhaba, siyanür almak için aramıştım ?
- Ne için kullanacaksınız?
- Kişisel kullanım için.
- Kişisel kullanıma uygun değil.
- Peki, nereden alabilirim?
- Alabilecek bir durumda değilsiniz. Şartları var onu almanın. Herkese satılmıyor, şahıslara satılmıyor.
- Peki, şartları nelerdir?
- Bu işle alakalı olmanız lazım. Maden gibi galvano kimyasalları üreten bir firma olmanız lazım.
- Bir firma olsa ondan ilgili belgeleri isteyip mi satıyorsunuz peki?
- Evet.
- Potasyum siyanür almak için aramıştım.
- Siyanür satışımız yasak maalesef.
- İnternet sitenizde gördüm.
- İnternet sitemizde açık zaten. Açıklamasında da yazar, bir tek bilim merkezlerine satabiliyoruz.
Röportajlardan da anlaşıldığı gibi siyanür yasal yollardan kolayca satın alınabilecek bir madde değil. Ancak siyanürle zehirlenenlerin, sıradan vatandaşlar olduğuna bakılırsa bu zehrin yasa dışı yollardan satışının yapıldığı da bir gerçek.
CNN TÜRK'ün sorularını yanıtlayan Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Selin Top, "Siyanür nasıl satıldı, detaylı incelemek gerekiyor. Bunun için özel bir izin, yetki gerekiyor. Merdiven altı mı satılıyor? Düzensiz bir şekilde de satışı gerçekleşiyor olabilir. Bütün arka planı ile değerlendirmek gerekiyor" dedi.

SİYANÜR NEDİR?
Siyanür genel olarak bir karbon ve ona üç bağlı azot içeren kimyasal bileşiklere verilen ad olarak biliniyor. Aslında yediğimiz yiyeceklerde de vücudumuza zarar vermeyecek miktarda siyanür bulunuyor. Ancak siyanür miktarı arttığı takdirde bu kimyasal direkt olarak zehre dönüşüyor.
Kiraz, badem, kayısı, şeftali, erik, fasulye, patates, turp, lahana, şalgam, brokoli ve mısır siyanürlü bileşikleri doğal olarak üretmektedir.

SİYANÜR ZEHİRLENMESİ VE SONUÇLARI
Günümüzde en çok sigara dumanı ve yangınların dumanının solunması ile maruz kalınmaktadır. Siyanür kanda bulunan methemoglobin'e irreversible bir şekilde bağlanarak etkinlik gösterir. Bu özelliği kanın dokulara oksijen perfüzyonunu sağlayamaması sonucu hipoksiye ve sonuçta hipoksik şok ve ölüme neden olur. Oksijen mevcuttur fakat kanda taşınamaz.

https://www.cnnturk.com/bilim-teknoloji/siyanur-nedir-iste-siyanur-ozellikleri-videolu-anlatim

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4