Tahıl sektörü IAOM Avrasya Kongresi'nde buluşuyor

Dünya tahıl sektörünün en önemli buluşması, Uluslararası Un Sanayicileri ve Hububatçılar Birliği (IAOM) Avrasya Bölge Başkanlığı organizasyonuyla 19-22 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşiyor.

Tahıl sektörü IAOM Avrasya Kongresi'nde buluşuyor

Son 8 yıldır dünyanın un ihracat şampiyonu olan Türkiye, ihracattaki başarısıyla ABD içinde 10 ve global ölçekte 4 direktörlük olmak üzere toplam 14 bölgeden oluşan, 127 yıllık IAOM Avrasya Bölge Başkanlığı’nı 3 yıldır üstlenmektedir. Toplam nüfusları 2 milyarı aşan ve toplam 7,1 trilyon dolar ekonomik büyüklüğü bulunan, 32 ülkeden oluşan dünya buğday üretiminin yüzde 30’unu ve dünya un ihracatının yüzde 55’ini temsil eden Avrasya Bölgesinin başkanlığını üstlenen IAOM Avrasya Bölge Başkanlığı, Türkiye’de ilk organizasyonuna imza atıyor.

19-22 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda, tahıl üretimi ve değirmencilik sektörünün gelişmesine yönelik gerçekleştirilecek konferansın açılışını ise Ticaret Bakanı Dr. Mehmet Muş, Toprak Mahsulleri Ofisi Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ahmet Güldal, Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Mehmet Ali Kılıçkaya, IAOM ABD Başkanı Randy Garvert, TUSAF Başkanı Haluk Tezcan ve IAOM Avrasya Başkanı Dr. Eren Günhan Ulusoy yapacaktır. Ulusal ve uluslararası katılımcılarla gerçekleşecek konferansla ilgili açıklama yapan IAOM Avrasya Başkanı Dr. Eren Günhan Ulusoy, “Türkiye olarak 2019 yılında IAOM Avrasya Bölge Başkanlığı’nı üstlendik ve akabinde 2020 yılı içerisinde dünya tahıl sektörünün en önemli oyuncularının katılım sağlayacağı bir organizasyona imza atmayı planladık. Pandemi dolayısıyla ertelemek zorunda kaldığımız organizasyonumuzu, 19-22 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştiyoruz. Pandemiyle birlikte artık tahıl ve gıda sektörünün ne kadar önemli olduğunu sektör paydaşlarının dışında herkes daha iyi anladı.

Bölgemizde yaşanan Rusya – Ukrayna Savaşı, tüm dünya için tahıl arz güvenliğinin ne kadar kırılgan olabileceğini hepimize gösterdi. Katılımcılarla birlikte sektörün yılı nasıl kapatacağı ve önümüzdeki yılın üretim koşulları, riskler gibi konularda önemli sonuçların çıkarılacağını düşünüyoruz. Türkiye gibi dünya tahıl sektörünün öncüsü bir ülkenin IAOM Avrasya Başkanlığı’nı üstlenip, bu organizasyonu gerçekleştirmesi aynı bir önem taşıyor. Bildiğiniz üzere un ve makarna, ülkemizin iki önemli mamul ihracat ürünü arasında olup, ülkemiz un ihracatında dünyada 1’nci, makarna ihracatında ise 2’nci sırada yer almaktadır. Son 19 yılda toplam 22 milyar dolar tutarında 79 milyon ton buğday ithalatına karşılık, 35 milyar dolar tutarında 89 milyon ton buğday ve mamulleri ihraç ederek, yaklaşık 14 milyar dolar dış ticaret fazlası verdik. Bu yüzden önümüzdeki projeksiyonu doğru çizebilmek adına kongre yol gösterici olacaktır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2022, 09:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344