banner341

Tarihi Kentler Birliği yeni yönetmeliği takdirle karşıladı

Tarihi Kentler Birliği ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, yeni kabul edilen İmar yasası hakkında basın toplantısı düzenledi.

Tarihi Kentler Birliği yeni yönetmeliği takdirle karşıladı ABONE OL

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, iki dönemdir sürdürdüğü Tarihi Kentler Birliği Başkanı sıfatıyla, yeni kabul edilen İmar yasası konusunda görüş ve düşüncelerini kamuoyu ile paylaşmak amacıyla  Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Binası'nda basın toplantısı düzenledi.  

 
Yeni yönetmelik değişikliğini Tarihi Kentler Birliği olarak takdirle karşıladıklarını belirten Başkan Yılmaz, "Kentleşmenin en önemli sorunu; uygulamalarda karşılaşılan aksaklıklar, belirsizlikler, kanun ve yönetmeliklerin farklı yorumlanması, herkesin kendi çıkarına göre yapılaşma koşullarını belirleyecek şekilde esnek düzenlemelerden kaynaklanan çarpık, kimliksiz, estetik kaygıdan uzak yapılaşmalardır.
Bugüne kadar yapılan kanun ve yönetmelik düzenlemeleri belirli kurum ve kuruluşların, uygulamanın içinde olmayan kişiler tarafından hazırlandığından, uygulamada sorun çözücü olmak yerine sorun yaratıcı nitelik taşımaktaydı.
Bu nedenle, Planlı Alanlar Tip yönetmeliğinde 01.06.2013 yılında yapılan değişiklikler yürürlüğe girememiş ve yürürlüğe girmesi 30.06.2017 tarihine kadar belirli periyotlar da ertelenmiştir.
Oysa yeni yönetmelik değişikliği sivil toplum örgütleri dahil, yerel yönetimlerin, uygulamanın içinde olan belediyelerin görüşleri yanında Tarihi Kentler Birliği olarak bizlerin de fikri ve görüşleri doğrultusunda hazırlanmıştır. Çok katılımlı yapılan toplantılar sonucunda ortak payda da anlaşılan düzenlemeler yönetmelikte yerini almıştır.
Yeni yönetmelik değişikliği ile gizli emsal artışının önüne geçilmiş, net, anlaşılabilir ifadeler düzenlenmiştir. İhtiyaç fazlası ortak alanların emsale dahil edilmesiyle gizli emsal artışı önlenmiştir.
Trafik sorununun yoğun yaşandığı kentlerimizde özellikle ticaret alanlarında otopark sorununun çözümlenmesi, toprak altında kalan minimum otopark ihtiyacının 2 katı kadarının emsal harici tutulması, otopark yapımının teşvik edilmesi, katlı otopark alanlarının ayrıca plan değişikliğine gerek olmadan yapılabilecek olması otopark çözümü için oldukça olumludur.
İnşaat alanından sayılmayan ortak kullanım alanlarının daha sonradan ticari mekânlara çevrilmesiyle proje dışı kullanımlar yeni düzenleme ile engellenmiştir.
Ön bahçe mesafelerinin daha sonra kapatılarak ticarete konu olmasının önüne geçilmesi ise kaçak yapılaşmaların ortadan kaldırılması için önemli bir aşamadır.
Ayrıca belediyelerin kendi bölgelerinin özelliklerini dikkate alarak yönetmelik hazırlama yetkisine sahip olması, kentlerimize kimlik kazandıracak, kentlerimizi tek düzeylikten kurtaracaktır. Özetle;
1- Uygulamadan gelen katılımcıların katkılarıyla hazırlanmış olması nedeniyle, bu güne kadar hazırlanmış olan çalışmaların eksikliklerini gideren bir çalışma olduğuna inanıyor ve Bakanlığımızın bu çalışmasını takdir ve memnuniyetle karşılıyoruz.
2- Bu yönetmelik yanlış veya farklı yorumlara neden olmayacak anlaşılabilir ifadeler içermektedir.
3- Tarihi Kentler Birliği olarak tarihi mirasımızın korunması ve fonksiyonlar yüklenerek gelecek kuşaklara aktarılması konusunda son 15 yıl içinde memnuniyet verici sonuçlar alınmıştır. Ancak mevcut yapı stokunun estetik sorunları vardır. Bu yönetmelikte şehirlerimizdeki estetik sorunları çözecek, kimliksiz binaların kimlikli hale gelmesini sağlayacak cephe düzenleme mecburiyetleri memnuniyet verici ve uygulanabilir niteliktedir.
4- Dikey yapılaşma yerine yatay yapılaşmanın özendirici olması Tarihi Kentler Birliği olarak bizleri memnun etmektedir.
5- Otoparkı özendirici değişikliklerin yeni yönetmelikte olması memnuniyet vericidir." diyerek sözlerini tamamladı. 
Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2017, 11:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4