banner341

Tarım İl Müdürlüğü’nden Önemli Duyuru

Bu kapsamda, Samsun'da yerleşim yerleri hariç alanlara, uçakla aşı yemleri atılacak. Yaban hayatında özellikle tilkilerin çiftlik hayvanları ile irtibatlarının yüksek olması sebebi ile aşılanmaları planlanıyor.

Tarım İl Müdürlüğü’nden Önemli Duyuru ABONE OL

KUDUZA KARŞI YABAN HAYVANLARINA HAVADAN AŞILAMA 
Tarım ve Orman Bakanlığı, doğal yaban hayatında kuduz hastalığı ile mücadele amacıyla, "Türkiye'de Kuduza Karşı Oral Aşı Temini" isimli bir Avrupa Birliği Projesi uygulamaya koymuştu. Proje kapsamında, yaban hayatı kaynaklı kuduz hastalığının, yoğun olarak görüldüğü 225.000 km² alanda 3 yıl süreyle, senede iki defa olmak üzere, havadan aşılama çalışması yürütülüyor.

2020 yılı 1 Faz 2. Kampanya İlkbahar Aşılaması kapsamında, aşı atım işlemlerine 20 Şubat 2020 tarihinden itibaren başlandı. Samsun merkez ve ilçelerinde, proje kapsamında yapılacak olan çalışmalar ve kuduz hastalığı hakkında vatandaşların bilgilendirilmesi, proje başarısı ve kamu sağlığı açısından önem çok arz ediyor.  

Bu kapsamda, Samsun'da yerleşim yerleri hariç alanlara, uçakla aşı yemleri atılacak. Yaban hayatında özellikle tilkilerin çiftlik hayvanları ile irtibatlarının yüksek olması sebebi ile aşılanmaları planlanıyor.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim SAĞLAM şunları söyledi: “Vatandaşlarımızın ve özellikle çocukların, havadan atılan Baitler (aşılı yem) bulunduğunda kesinlikle dokunmamalarını önemle hatırlatıyoruz. Kapsülün içindeki aşı, göze veya ciltteki açık bir yaraya temas ederse, temas noktalarının su ve sabun ile yıkanması ve derhal bir sağlık kuruluşuna müracaat etmesi gerekmektedir. Bu yemler sadece tilkilerde bağışıklık oluşturacak şekilde hazırlanmıştır. Aşı yemlerinin atılmasını takiben bir hafta süresince köpeklerin başıboş bırakılmaması ve aşılı yemlerin köpekler tarafından yenmesi engellenmelidir. Yemlerin vatandaşlar tarafından bahçelerinde bulunması halinde, direkt temastan kaçarak eldiven veya plastik bir torba ile toplamaları, akabinde de imha edilmeleri için bir veteriner hekime veya sağlık Kuruluşuna götürmeleri gerekmektedir.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4