banner341

Teravih Namazı Evde Nasıl Kılınır ? Teravih Namazında Okunacak Dualar? Tek Başına Teravih Namazı Kılınır mı?

Bu yıl koronavirüs nedeniyle camiler kapalı. Bu sebepten insanlar teravih namazını evlerde kılmak istiyor. Peki teravih namazı nasıl kılınır? Teravih namazı kaç rekat? Teravih namazında hangi dualar okunur? Teravih namazının kılınışı nasıldır? Teravih namazı evde kılınır mı? Teravih namazı en az kaç kişi ile kılınır? Tek Başına Teravih Namazı Kılınır mı? Oruç Tutmayanlar Teravih Namazı Kılabilir mi? İşte cevapları...

Teravih Namazı Evde Nasıl Kılınır ? Teravih Namazında Okunacak Dualar? Tek Başına Teravih Namazı Kılınır mı? ABONE OL

TERAVİH NAMAZI KAÇ REKATTIR? 
Hz. Peygamber (s.a.s.)'in kıldırmış olduğu Teravih namazlarının kaç rekat olduğu konusunda bir rivayet bulunmamaktadır. Hz. Ömer zamanındaki cemaatle kılınan Teravih namazlarının rekatları konusunda iki rivayet vardır; yirmi rekat, on bir rekat. Hz. Ömer'in dönemiyle ilgili farklı rivayetler; Nevevi ve Ayni tarafından, on bir rekatla ilgili rivayetin Hz. Ömer'in halifeliğinin ilk döneminde kılınan Teravih namazlarıyla ilgili olduğu, sonra Teravihin yirmi rekat olarak yerleştiği ve günümüze kadar da böyle devam ettiği şeklinde açıklanmıştır.

Teravih namazı nafile bir ibadet olduğundan, farz gibi telakki edilmesi de doğru değildir. Bu nedenle, yorgunluk, meşguliyet ve benzeri sebeplerle, Teravih namazının evde 8, 10, 12, 14, 16 veya 18 rekat kılınması halinde de sünnet yerine getirilmiş olur. Ancak cemaate iştirak etmeye çalışmak daha iyidir.

TERAVİH NAMAZINI KİMLER KILMALIDIR, ORUÇ TUTMAYANLAR TERAVİH NAMAZI KILABİLİR Mİ?
Teravih namazı Erkekler ve kadınlar için sünnettir. Oruç tutamayan kimselerin de teravih namazını kılmaları sünnettir.

TERAVİH NAMAZI NASIL KILINIR?
Niyet: 
Euzü Besmele çekilerek teravih namazına niyet edilir. “Niyet ettim Allah’ım senin rızan için teravih namazını kılmaya.” Sonra tekbir alınır ve eller bağlanır.

1. Rekat
Sırasıyla "Sübhaneke duası" okunur, "Euzü besmele" çekilerek "Fatiha suresi" ile birlikte "Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim" okunur. Rüku ve secde yapılır.

2. Rekat
"Besmele, Fatiha ve zammı sure" okunur rüku ve secde yapılır ardından tahiyyata oturulur. İki rekat şeklinde kılınacaksa "Tahiyyat duası, Salli-Barik dualarıyla Rabbena duaları" okunur ve selam verilir. Eğer 4'er rekat olarak kılınacaksa ilk tahiyyata oturulduğunda "Tahiyyat duası ve Salli, Barik duaları" okunur sonra üçüncü rekata kalkılır.   
Tilavet Secdesi Nedir? | MEALTUR

3. Rekat
"Sübhaneke", "Euzü besmele, Fatiha ve zammı sure" okunur, rüku ve secdenin ardından dördüncü rekata kalkılır.

4. Rekat
"Besmele, Fatiha ve zammı sure" okunur, rüku secde yapılırak oturulur. Bu oturuşta "Tahiyyat duası, Salli-Barik ve Rabbena duaları"ı okunduktan sonra sağ ve sol tarafa selam verilir. Teravih namazı toplam kaç rekat kılınacaksa rekatlarda sıralama bu şekilde devam eder.

TERAVİH NAMAZI EVDE Mİ KILINIR MI?
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığında düzenlenen “Ramazan ve Sorumluluk Bilinci” temalı “2020 Yılı Ramazan Ayı” tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, 23 Nisan Perşembe akşamı kılınacak teravih namazının ardından cuma günü tutulacak ilk oruçla ramazan ayının başlayacağını belirtti.

Erbaş, ramazanda, camilerde teravih namazı kılınıp kılınmayacağına yönelik soruya da “Teravih namazlarını bu ramazanda maalesef camilerde kılamayacağız. Evlerinde herkes ailesi, eşi, çocuklarıyla teravih namazlarını kılabilir. Çünkü teravih namazı ferdi olarak da kılınabilen bir namazdır.” yanıtını verdi.  İlk teravih namazı ne zaman? Teravih namazı kılınacak mı? - Güncel ...

TERAVİH NAMAZI NE ZAMAN KILINIR?
Teravih ve vitir namazının vakti, yatsı namazının vaktidir. Ancak hem Teravih hem de vitir namazı, yatsı namazının farzından sonra kılınır. Bu itibarla yatsı namazının farzını kılmadan vitir ve Teravih namazı kılınır ise vitir ve Teravihin yeniden kılınması gerekir. Eğer vakit çıkmış ise; Teravihin kazası gerekmez, vitrin kazası gerekir. Vitir namazı ramazan ayında teravihten sonra kılınır. Teravihten önce de kılınabilir. Vaktinde kılınmayan teravih namazı sonradan kaza edilemez.

TEK BAŞINA TERAVİH NAMAZI KILINIR MI?
Teravih namazı Evde tek başına veya cemaatle de kılınabilir. Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur: “Faziletine inanarak ve mükâfatını umarak Allah rızası için ramazan gecelerini ibadetle geçiren (teravih namazını kılan) kimsenin geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhari, İman, 27)

Teravih namazının tamamı tek namaz hükmünde olduğundan bu namaz için baştan bir niyet yeterli ise de aralarda verilen selamdan sonra namazdan çıkılmış olduğundan, yeniden namaza başlarken tekrar niyet edilmesi ihtiyata daha uygundur.

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2020, 18:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4