Vali Kaymak YEDAŞ'ın çalışmalarını beğendi

Samsun Valisi Osman KAYMAK, YEDAŞ’ı Ziyaret Ederek Çalışmaları Hakkında Bilgi Aldı.

Vali Kaymak YEDAŞ'ın çalışmalarını beğendi

Samsun Valisi Osman Kaymak, YEDAŞ’ı ziyaret ederek Genel Müdür Rıdvan Aktürk’ten bölgedeki elektrik dağıtım hizmetleri, akıllı şebeke yatırımları, kış hazırlıkları hakkında kapsamlı bilgi aldı. 

YEDAŞ Kışın da Tedarik Sürekliliğini Sağlamak Amacıyla Yaptığı Çalışmaları Vali Osman Kaymak ile Paylaştı

Samsun Valisi Osman Kaymak, YEDAŞ Genel Müdürü Rıdvan Aktürk’ü ziyaret ederek, vatandaşın kaliteli ve sürekli elektrik hizmeti alabilmesi amacıyla yapılan çalışmaları, teknolojik uygulamaları yakından inceledi.  2017 yılında özellikle ömrünü tamamlamış şebeke elemanlarının yenilenmesine ve kırsal şebekenin geliştirilmesine önem verdiklerini ifade eden YEDAŞ Genel Müdürü Rıdvan Aktürk, “Samsun’da kış aylarında yoğun kar yağışı ve aşırı rüzgar nedeniyle dağıtım şebekesi olumsuz etkilenebiliyor. Kar ve buz yüküne bağlı olarak ağaçlar elektrik dağıtım hatları üzerine devrilebiliyor veya iletkenler buz yüküne bağlı olarak kopabiliyor. Bu doğrultuda hem orman yangınlarını hem de iletim hatlarının olumsuz etkilenmesini önlemek amacıyla ağaç budama çalışmalarımızı tamamladık. Hava muhalefeti nedeniyle ulaşımın problemli olduğu noktalarda AFAD, belediyeler, yerel yönetimler ve muhtarlarla koordinasyon halinde çalışılması için gerekli saha, ekip, ekipman ve araç planlamamızı oluşturduk. Yoğun kar yağışı nedeniyle kesinti veya arıza yaşanması durumunda kullanılmak üzere jeneratör temin ederek mobil trafo bakımlarımızı tamamladık. 2017 yılı içinde Samsun’da 1000 km enerji nakil hattı, 148 adet kök binası bakımı, 30 ilave tesis, 6157 armatür dönüşümünü tamamlamayı planlıyoruz.” dedi. 

AGİS Projesi Samsun Valisi Osman Kaymak Tarafından Büyük Beğeni Topladı

YEDAŞ Genel Müdürlük binasında bulunan SCADA Merkezi’nde de incelemelerde bulunan Samsun Valisi Osman Kaymak’a teknolojik uygulamalar ve sahaya yansımaları hakkında bilgi verildi. Genel Müdür Rıdvan Aktürk, SCADA, AGİS, Mobil İş Gücü Yönetimi projelerinin, dağıtım şebekesinin izlenmesinde, elektriğin şebekeye girdiği noktadan son tüketiciye ulaştığı noktaya kadar takip edilmesinde, hat üzerinde meydana gelen arızaların kısa sürede tespit edilerek müdahale süresinin kısaltılmasında sağladığı avantajları paylaştı. Samsun’da 165 noktayı SCADA, 1.100 noktayı Smart Feeder ile izlediklerini bu sayede ana elektrik dağıtım şebekesinin durumunu anında görerek daha hızlı aksiyon aldıklarını belirtti. 

Dünyada ve Türkiye’de bir ilk olan alçak gerilim şebeke izleme sistemi AGİS’i geliştirdiklerini açıklayan YEDAŞ Genel Müdürü Rıdvan Aktürk, bu sayede alçak gerilim şebekesinde 13.500 dağıtım trafosu ve çıkış kollarında yaklaşık 150.000 noktada yaşanan değişimleri anlık olarak izleyebildiklerini ifade etti. Şebekenin akım, gerilim ve güç parametrelerini, gerçek zamanlı izleyerek arızanın yerini anında tespit ettiklerini ve bu durumun müdahale süresini kısalttığını sözlerine ekledi. Mobil İş Gücü Yönetim projesi ile de izleme sistemleri üzerinden alınan verilerin saha ekipleri tarafından anlık takip edildiği; arıza veya kesintinin bulunduğu noktanın detaylı olarak analiz edilip, uygun ekipmanın sağlanarak kısa sürede aksiyon alındığı bilgisini verdi.  

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2017, 13:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner245

banner4

banner244