banner341

Yeni Aşama 'Kontrollü Sosyal Hayat' Bayramdan Sonra Başlıyor

Koronavirüsle mücadelede başarılı bir sınav veren Türkiye, bayram sonrası yeni normal hayata hazırlanıyor. Ulaşım, eğitim ve günlük hayat dahil pek çok alanda takvim netleşti. İşte, 'Kontrollü Sosyal Hayat' döneminin ayrıntıları...

Yeni Aşama 'Kontrollü Sosyal Hayat' Bayramdan Sonra Başlıyor ABONE OL

Salgında başarılı bir mücadele veren Türkiye, bayram sonrası yeni normal hayata hazırlanıyor.

Ulaşımda normalleşme dönemi
Perşembe günü Yüksek Hızlı Tren Seferleri yeniden başlıyor. Bilet satışları, seyahatler için mecbur tutulan HES kodu ile yapılıyor. Hava yoluyla ulaşımda da yeni dönem gelecek ay başlayacak. 4 Haziran'da iç hat, 10 Haziran'da ise dış hat uçuşları düzenlenecek.

Camiler yeniden cemaat ile buluşacak
Salgın tedbirleri kapsamında camilerde toplu ibadet edilmesine 16 Mart’ta ara verilmişti. Cuma günü camiler yeniden cemaat ile buluşacak. Belirlenen kurallara uymak şartı ile sadece cuma, öğle ve ikindi namazları toplu olarak kılınabilecek. Valilik ve müftülükler tarafından belirlenecek ve gerekli kriterleri karşılayan camilerde toplu namaza izin verilecek.

Kışlalarda normalleşme takvimi: Terhis ve celp tarihleri
Kışlalarda da normalleşme takvimi ay sonunda hayata geçiyor. 31 Mayıs'ta terhisler başlayacak. Onların yerine gelecek askerilerin celp işlemleri 5 Haziran'da gerçekleşecek. 20 Haziran'da da bedelli askerler yeniden silah altına alınacak.

Eğitimde haziran takvimi
15 Haziran'da kreş ve gündüz bakım evleri faaliyete geçecek. 20 Haziran'da Liselere Geçiş sınavı yapılacak. 27 ve 28 Haziran'da ise Yükseköğretim Kurumları Sınavı heyecanı yaşanacak.

Yargıda normalleşme
Yargıda da normalleşme takvimi netleşiyor. 15 Haziran'dan itibaren tüm duruşmalara yeniden başlanacak. 

Kaynak:TRT Haber


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4