Yılan ısırmasında ne yapılmalı, Yılan ısırması belirtileri ve tedavisi

Son dönemde Türkiye'nin birçok ilde görülen yılanlar Karadeniz'de de kendilerini göstermeye başladı. Ölüme de neden olan yılanlar korku ve paniğe neden oluyor. Peki Yılan sokmasında (Yılan ısırmasında) ilk yardım nasıl olmalı? Yılan ısırmasında neler yapılmalı gibi sorunların yanıtlarını aradık. Detaylar haberimiz de...

Yılan ısırmasında ne yapılmalı, Yılan ısırması belirtileri ve tedavisi

Yılan sokmasının bazen önemsiz olabildiğini ancak  bazen de zehirlenme nedeniyle ciddi sorunlara yol açtığını aktaran Dr. Koray Akay, hangi yılan sokmalarında ciddi bir durum oluşabileceğini şu belirtilerden anlamanın mümkün olduğunu söyledi:
Isırılan alanda bir çift delik izi, şiddetli ağrı, kızarıklık ve şişme, 
Bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal, solunum güçlüğü, nadiren solunum durması,
Görme bozukluğu,
Tükürük ve terlemede artma,
Susuzluk hissi, şok, koma,
Kalpte ritim bozukluğu.
Dr. Akay, yılan sokmasında ilk yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı:
- İlk olarak mümkünse hemen acil olarak bir sağlık kuruluşuna götürülmesi gerekmektedir. 
- Solunum yollarının açıklığı ve dolaşım kontrol edilir. 
- Yılan tarafından sokulmuş kişi hareketsiz ve sakin olduğunda zehrin vücuda yayılması gecikir. Bu nedenle, hastanın hareket etmesi önlenir, sakinleşmesi sağlanır.
- Yara bol su ile yıkanır. 
- Yaraya yakın bölgede takı varsa baskı yapmasını önlemek amacıyla çıkarılır.
- Yara kol ya da bacakta ise, ısırılan bölgenin tam üstünden, dolaşımı engellemeyecek şekilde bandajla baskı yapılır. Ancak sıkı bandaj uygulamamaya dikkat edilmelidir.
- Yara yüzde, boyunda ya da başta ise, zehrin emilmesini geciktirmek için yara çevresine baskı yapılır.
- Isırılan bölgeye soğuk uygulama yapılarak, zehrin yayılması ve şişme önlenmeye çalışılır.
- Yara ağız ya da boğaz bölgesinde ise, şişmeyi önlemek ve zehrin emilmesini azaltmak için bireyin, hastaneye ulaşıncaya kadar buz emmesi ya da soğuk su içmesi sağlanır.
- Bilinenin aksine yaralı bölgedeki zehrin ilk yardımı yapan kişi tarafından emilmemesi gerekir. Ya da yaralı bölgenin bıçakla kesilmesi, çamur sürülmesi gibi uygulamalar da yanlıştır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function set() on unknown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php:344 Stack trace: #0 {main} thrown in /home/gazetenolsun/public_html/index.php on line 344