Atakum Belediye Meclisi Şubat ayı toplantısı yapıldı

Atakum Belediye Meclisi Şubat ayı toplantısı Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda 6 gündem maddesi oy birliği ile görüşülmek üzere ilgili komisyonlara havale edildi. Mecliste ayrıca, meclis üyelerinin sorularını cevaplayan Başkan Deveci, gündeme dair de açıklamalarda bulundu.

ABONE OL

Başkan Deveci, önceki gün Suriye'nin İdlib kentinde rejim güçleri tarafından düzenlenen saldırı sonucu şehit olan askerleri andı. Başkan Deveci, "Dün İdlib'te yine hareketlilik başladı. 8 askerimiz şehit oldu. Dilerim orada bir barış olur. Akıl ve sağduyu ortaya çıkar. Yine diliyorum ki, artık şehidimiz ve gazimiz gelmez. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Bu meclisimizin ortak dileği olsun. Gerçekten orada zor günler yaşanıyor. Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle yaklaşık 1 milyon civarında insan Türkiye'ye doğru göç etme hazırlığı içerisinde. Türkiye'ye de alınmıyor, orada hayat zor; burada hayat zor. Artık bir biçimiyle çözülmesi gerekiyor. Uluslararası güçler, ne 'insan hakları' lafından vazgeçiyorlar ne de insan haklarına saygılılar. Bizim, Anadolu coğrafyasında ortak bir sesle buna 'Yeter artık' dememiz gerekiyor. Etrafımızda dolaşıp duruyorlar. Yıllarca terörü beslediler, kan gövdeyi götürüyor. Petrol onların olsun, o coğrafyada yarın su ve tarım kavgası da başlayacak. Suyun paylaşılması üzerinden yeniden bir barış anlaşması yapmamız lazım. O suyun kaynakları bizde. Yine namlunun ucu bize çevrilecek. O coğrafya netameli. Bizim içerisinde bulunduğumuz coğrafya ise, bu kadar güzelliğine rağmen neredeyse barut fıçısı üzerinde oturuyoruz. Bizim burada yaşayanlar üzerine birliğe, bütünlüğe, ortak akla ve kardeşliğe ihtiyacımız var" diye konuştu.

DİYARBAKIR ANNELERİ'NE ZİYARET ÖNERİSİ
Mecliste gündem dışı söz alan AK Parti Meclis Üyesi Osman Kulaberoğlu da terörle ilgili bir konuşma gerçekleştirdi. Kulaberoğlu, "Ülkemizin en büyük sorunu öncelikle terör. Terör nedeniyle bugüne kadar 60 binden fazla insanımızı kaybettik. Birlik ve beraberliğe, dünden bugün daha çok ihtiyacımız var. Bu anlamda, terörle mücadelede şehit olan polislerimizi, askerlerimizi rahmetle yad ediyorum. Gazilerimize şükranlarımızı sunuyorum. Bu kadar insanımızı kaybettik ama terör bugün Güneydoğu'da fazlasıyla yer almaktadır. Orada da Diyarbakır Anneleri teröre karşı, çocuklarına sahip çıkma noktasında bir mücadele sergilemektedir. Bu nedenle ülkemizde faaliyet gösteren STK'ları, belediyeleri ve odaları destek vermelerini öneriyorum. Bu belediyemiz için de milat olacaktır. Sizin öncülüğünüzde, meclis üyelerimizle Diyarbakır Anneleri'ni ziyaret etmeyi öneriyorum. Başkanımızın sürekli söylediği 'Birlikte yönetelim' düşüncenizi de destekleyecek bir unsur olacağını düşünüyorum." dedi.
 
TERÖR İNSANLIK SUÇUDUR
Kulaberoğlu'nun önerisine teşekkür ederek destek veren Başkan Deveci, "Terör uzun süredir ülkemizin temel sorunlarından birisi. Yurttaşlık bilincini taşıyan, bu topraklara vicdanıyla bağlı olan, 'Ben vatanseverim, benim çocuklarım bu topraklara gömülecek' diyen herkesin teröre karşı çıkması lazım. Terör bir insanlık suçudur. Diyarbakır Anneleri de çocuklarına sahip çıkıyorlar. Bundan daha insani bir şey yoktur. Tıpkı Cumartesi Anneleri gibi. Onlar da çocuklarını kaybettiler. Yıllardır 'Benim çocuğum nerede, nereye gitti?' diyerek evlatlarının akıbetlerini arıyorlar. Diyarbakır Anneleri ile Cumartesi Anneleri arasında benim vicdanımda bir fark yoktur. Sizin önerinizi değerlendirelim. Bir komisyon oluşturalım. İlgili birimlerle görüşelim, Samsun Valiliği ve Diyarbakır Valiliği bize yol gösterecektir. Çok teşekkür ediyorum, bu konuda Atakum Meclisi'nin duyarlılığını sizin ifadelerinizle kamuoyuna duyurmuş olalım" sözlerini kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4