banner341

Atakum Kent Konseyi kuruldu

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Atakum Kent Konseyi ile kenti beraber yöneteceklerini ifade ederek, "Atakum Belediyesi'nin hem yetkilerinin hem de sorumluluklarının yüzde 70'ini Kent Konseyi'ne veriyorum. Atakum'u beraber yöneteceğiz ve kentimizi gelecek 50 yıla beraber hazırlayacağız" dedi.

Atakum Kent Konseyi kuruldu ABONE OL

Yerel düzeyde demokratik katılımın yaygınlaştırılması, hemşehrilik hukuku ve ortak yaşam bilincinin geliştirilmesi, çok ortaklı ve çok aktörlü yönetişim anlayışını benimsemesi için çalışacak olan Atakum Belediyesi Kent Konseyi'nin Olağan Genel Kurulu Yalı Kafe Restoran'da gerçekleştirildi. Genel kurula, Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Atakum Belediye Meclisi Üyeleri, Atakum İlçe Emniyet Müdürü Serhat Koray Yağcı, Ondokuz Mayıs Ünversitesi (OMÜ) Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Derya Oktay, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Yapılan genel kurulda Atakum Kent Konseyi başkanlığına OMÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Derya Oktay seçildi. 

BELEDİYENİN YÜZDE 70'İ KONSEYİN
Genel kurulun açılış konuşmasını yapan Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Kent Konseyi toplantısının Atakum için çok önemli olduğunu belirterek, "Bu toplantı Atakum Belediyesi açısından çok önemli. Atakum Belediyesi bu toplantıdan sonra tam anlamıyla sahaya çıkmış olacak. Kentin her alanında, kentimizi oluşturan insanlar tarafından belediye hizmetleri yarından itibaren başlatılmış oluyor. Kent konseyi 1900'lü yıllarda 'Yaşadığımız çevreyi tüketiyoruz' diyerek sürdürebilir kalkınmayı gerçekleştirebilmenin yollarının tıkandığını görmüşler. Habitat ve Yerel Gündem 21 toplantıları gerçekleştirmişler. Kent Konseyi Türkiye'nin iyi bir buluşu. Yerel yönetimler için de devrim niteliğinde bir karar. Biz bu zamana kadar bunu kent yaşantımızda ve yönetiminde hissetmedik. Yasalarda eksiksiz tanımlamalar yapılmış. Yasa üzerine kurulmuş bu konsey kentin geleceğini belirleyecek, kentin yaşanabilir olmasını sağlayacak. Ortaklık anlayışıyla, hemşerilik hukuku çevresinde buluştuğu, kentin kalkınma önceliklerini, sorunlarının, vizyonlarının tartışıldığı, çözümlerinin geliştirildiği ortak aklın yer aldığı konsey olacak. Bir ülkede demokrasi kültüründen bahsedeceksek onun temeli ortak akıldır. Kent kültürü olmadan da demokrasi olmaz. Bu yasa bana bir sorumluluk da veriyor. Herkes duysun. Atakum Belediyesi'nin hem yetkilerinin hem de sorumluluklarının yüzde 70'ini Kent Konseyi'ne veriyorum. Ben bir tek bütçeyi yöneteceğim, o yüzde 30 da oradan. Geri kalanını da beraber yürüteceğiz. Eğer bu kentte ortak aklı kurabilirsek, kentin 50 yıllık geleceğinin altına birlikte imza atabilirsek bizden sonraki nesillerimize ve çocuklarımıza yaşanabilir bir kent bırakmış olacağız. 'Geleceğin kenti Atakum' tanımı bu kadrolarla hayata geçmiş olacak. Bu konuda kararlıyım. Ulaşabildiğimiz kadrolar Samsun'un bu zamana kadar gördüğü en nitelikli, en akademik, partili siyaset kavramından uzak, 'Bu kentte benim de imzam olsun' diyebilecek insanlardan oluşacak. Bu yetmedi, altında bir yığın çalışma gurupları olacak. Sadece bu salonda bulunan insanlardan değil, daha fazla insandan oluşacak. Yasada tanımlanmayan ama olması gereken sivil inisiyatifleri bu karar gruplarında toplayacağız. Emeğimle gece gündüz varım, gelin beraber Atakum'u gelecek 50 yıla birlikte hazırlayalım. Yolumuz açık olsun" diye konuştu. 

ATAKUM KENT KONSEYİ YÜRÜTME KURULU SEÇİLDİ
Yapılan seçimlerde Atakum Kent Konseyi Yürütme Kurulu şu isimlerden oluştu: Başkan Prof. Dr. Derya Oktay, Genel Sekreter Şeref Aydın, Servet Baskan, Prof. Dr. Ata Yakup Kaptan, Canan Berk, Günseli Baskan, Eylem Oktay, Av. Leyla Güntekin Çoruh, Serkan Kalkan, Meltem Tunç, Cevdet Karaca, Cansu Ege İvgin, Emine Uyarer, Afşar Duman, Prof. Dr. Gülten İmamoğlu, Av. Burhan Uyan, Serdar Bayramkaya, Gamze Birsöz Koç, Seher Çakır, Nihat Alparsan. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4